Smutně na mne zírala mrazivým pohledem z mrazáku. Rozhodl jsem se jí potěšit teplem. A při pátrání jak, vznikla tato kachní stránka.
Kachna se žampionovou nádivkou
recept je určen pro 4 osob(y)
Ingredience:
1 kachna,
50 g slaniny,
1 cibule,
sůl,
celý pepř,
nové koření,
jalovec,
1 lžička hladké mouky.
Nádivka:
250 g prorostlého vepřového masa,
vnitřnosti z kachny,
200 g žampionů,
1 lžíce oleje,
2 vejce,
2 rohlíky,
sůl.
Kachna na roštu
recept je určen pro 4 osob(y)
doba přípravy je cca 2 hodiny
recept je určen pro 4 osob(y)
doba přípravy je cca 2 - 3 hod
Ingredience:
1 kachna naporcovaná na čtvrtky,
sůl,
pepř,
2 šalotky,
Na marinádu:
1,5 l vody,
1 kostka bylinkového nebo zeleninového vývaru,
5 lžic sojové omáčky,
5 lžic medu,
Podle chuti marinády můžete klidně přidat jak sojovku, tak med. Lepší je, když je maridáda silnější.
Příprava:
Z ingrediencí si připravíme marinádu. Ve vroucí vodě rozpustíme kostku vývaru, přidáme sojovou omáčku a med podle chuti (lepší je intenzivnější) a necháme zchladnout.
Do velké nádoby vložíme opepřené a lehce osolené čtvrtky kachny, přelijeme vychladnou marinádou a necháme odležet alespoň 1 hodinu. Samozřejmě čím déle tím lépe.
Poté kachnu vyjmeme, naskládáme nejlépe do vysokého pekáče s poklicí, obložíme na proužky nakrájenou šalotkou a přelijeme částí marinády tak do půlky pekáče.
Přikryjeme a vložíme do rozehřáté trouby na cca 180 stupňů a pečeme dokud nebude kachna měkká (cca 2 hodiny). Kachnu průběžně poléváme marinádou a pokud se vypeče hodně tuku, slejeme ho.
Pokud je už kachna měkká odkryjeme a pečeme ještě chvíli na maximum dokud kůrka nezezlatoví. Pro pěknou barvu můžeme ještě ke konci kousky potřít medem.
Doporučená příloha:
gratinovaná zelenina (brokolice, mrkev) a brambory
Kachna dobře napapaná
recept je určen pro 6 osob(y)
doba přípravy je cca 2-3 hod.
Ingredience:
1 větší kachna (kačer je ideální)
1 vejce
1 žemle
1 dcl bílého vína
200 g hříbků
50 g mandlí
3 cibule
50 + 50 g másla
1 PL strouhanky
1 ČL hladké mouky
trochu smetany na potření
hrst nasekané petrželky
sůl, pepř, kmín,
smetanu na potírání
1200g zeleného hrášku
Příprava:
Kachnu v kuchyňské úpravě nasolíme, okmínujeme a odložíme. Vedle nakrájíme na kostičky žemli a svlažíme bílým vínem. Na pánvičce na 5 dg másla zesklovatíme cibulku, přidáme na kostičky nakrájené hříbky a orestujeme cca 8-10 min. Mandle spaříme, oloupeme a nasekáme na hrubo.
Žloudek utřeme do pěny s 50 g másla, solí a pepřem, přidáme vystydlé podušené houby, mandle, z bílku sníh, strouhanku a přetrželku. Vše zamícháme a naplníme kachní útroby. Vezmeme jehlu a potravinářskou bavlnu a sešijeme kachně zadeček i krček, aby ta dobrota nevytekla.
Uložíme do pekáčku, mírně podlijeme vodou nebo vývarem a pečeme.
Zprvu pokud možno pod poklicí nebo přikryté alobalem. Asi po hodině odkryjeme, pečeme již klasicky a při každém potření výpekem zároveň potíráme smetanou (33 %). Když je kachna měkká, vyjmeme ji.
Zbylé dvě cibule nasekáme a přidáme k výpeku, který jsme přelili z pekáče do kastrolku. Vypečeme na tuk a necháme dorestovat tak, aby cibule téměř zhnědla, zaprášíme moukou, zalijeme vodou, necháme ještě provařit, propasírujeme.
Hrášek udusíme na kousku másla do měkka (přidáme trochu vody), přisolíme. Porce kachny na talíři obsypeme hráškem. Nádivku lze modifikovat, ale tahle verze není opravdu k zahození.
Kachna se zelím – Veszprém
Přísady pro 4 osoby:
kachna | 1500 g |
sůl | 30 g |
olej | 5 cl |
cibule | 150 g |
kopr | 150 g |
kysané zelí | 800 g |
slanina | 120 g |
uzenina | 150 g |
Očištěnou a omytou kachnu naporcovat na 4 díly. Stejnoměrně osolit a v troše oleje ze všech stran propéci. Ve stejném oleji nechat zesklovatět na tenká kolečka nakrájenou cibuli. Přidat polovinu omytého pokrájeného kopru a pokrájené zelí. Lehce osolit a po zamíchání několik minut dusit. Na zelí položit vedle sebe opečené kousky kachny, na plátky pokrájenou slaninu a uzeninu. Vše podlít trochou vývaru nebo vody tak, aby byl pokrm ponořený a dusit pod pokličkou v troubě tak dlouho, až zůstane jen tuk z kachny a trochu šťávy. Při servírování položit na talíř nejprve zelí, na zelí navrstvit kousky podušené kachny, slaninu a uzeninu. Ozdobit čerstvým koprem a podávat s vařenými bramborami.
Kachna s višněmi
1 kachna, lžička cukru, 2 sklenice vývaru, půl skleničky višňového likéru, 2 skleničky šťávy z višňového kompotu (višně bez pecek necháme sólo), půl skleničky suchého červeného vína, zarovnaná lžíce škrobu, sádlo, sůl
Čistou osušenou kachnu potíráme solí, osmahneme na sádle ze všech stran, pokropíme vodou a vložíme do rozpálené trouby. Pečeme do měkka občas kropíce vodou. V hrnci zarůžovíme cukr, sundáme z ohně a rozmícháme s polovinou vývaru. Zbytek vývaru rozmícháme se škrobem, přidáme likér, vývar s karamelem, kompot a víno. Za stálého míchání uvedeme do varu. Kachnu rozdělíme na porce, poléváme omáčkou a zdobíme višněmi z kompotu.
Kachna namedu s vínem
1 kachna
2-3 jablka
sůl
trochu drceného kmínu
2 lžíce medu
1,5 dl vína (může být bílé i červené)
Kachnu očistíme, opláchneme, osušíme, osolíme vnitřku i zvnějšku a jemně posypeme kmínem. Dovnitř vložíme jablko nakrájené na čtvrtky, kachnu mírně podlijeme, přikryjeme alobalem a dáme péci do vyhřáté trouby. Víno smícháme s medem. Asi po 20 minutách kachnu odkryjeme a dále už pečeme kachnu odkrytou. Během pečení ji vícekrát potřeme medovo-vínovou směsí a podle potřeby podlijeme i trochou horké vody. Před dopečením přidáme ještě zbylá jablka, rovněž nakrájená na čtvrtky. Upečenou kachnu rozporcujeme, poklademe na mísu a obložíme čtvrtkami pečených jablek. Podáváme s červeným dušeným zelím, knedlíkem a vypečenou šťávou.
Kachna po staročesku
Ingredience: kachna, láhev kysaného zelí, 2 dl bílého vína, 2 cibule, kmín, sůl
Postup přípravy: Očištěnou kachnu osolíme, okmínujeme a za stálého podlévání a přelévání vypečeným tukem pečeme v troubě téměř doměkka. Pak ji rozporcujeme. Část tuku oddělíme a podusíme na něm cibuli, zalijeme vínem, přidáme kysané zelí, porce kachny, přelijeme výpekem a společně dodusíme doměkka. Podáváme s bramborovými nebo chlupatými knedlíky.
Kachna na zázvoru
1 kachna
1 větší cibule
3 lžičky mletého zázvoru
1 lžička tlučeného kmínu
1/2 lžičky mletého fenyklu
1 lžička mletého máku
2 stroužky česneku
1/2 lžičky chilli nebo pálivé papriky
2 lžíce strouhaného kokosu
1 citron
olej
sůl
Na oleji osmažíme drobně nakrájenou cibuli, utřený česnek, všechno koření a mák. Přidáme očištěnou a naporcovanou kachnu, osolíme a opečeme prudce po obou stranách. Pak podlejeme vodou a pod pokličkou dusíme doměkka. Chvilku před tím,než je kachna měkká, podlejeme rozvařeným kokosem, dochutíme citronovou šťávou a ještě chvíli dusíme.
Nadívaná kachna
1 kachna , sůl a pepř, 4 hlavičky celého česneku, hrst cibulek, kmín NÁDIVKA: 2 housky, 2 vejce (zvlášť bílky a žloutky), 120 g anglické slaniny nebo uzeného masa, 1 stroužek česneku, 1 cibulka, 1 hrnek mléka, hrst sekaných zelených lístků (špenát, kopřivy), hrst mandlí, sůl a pepř na dochucení
Kachnu omyjte, osušte. Pak ji promasírujte ze všech stran i uvnitř česnekem rozetřeným se solí. Na nakrájené slanině osmahněte nasekanou cibulku. Rozkrájené pečivo smíchejte s nasekanými lístky, rozdrceným česnekem a polijte mlékem, aby se housky nasákly. Pak vmíchejte cibulku se slaninou, žloutky a mandle, osolte a opepřete. Do směsi zlehka vmíchejte sníh z bílků. Kachnu naplňte připravenou nádivkou, otvor sešijte nebo stočte a přichyťte jehlicemi a nožky svažte provázkem; posypte ji mírně kmínem a podlijte vodou. Pečte v troubě předehřáté na 200 °C, horkovzdušné na 180 °C na mřížce v pekáči, obloženou oloupanými a napříč rozpůlenými cibulkami. Občas potírejte vypečenou šťávou. Pečte asi hodinu a půl. Po cca 20 minutách pečení snižte teplotu o 20 °C. Kachnu můžete přikrýt alobalem, aby se nepřipálila. Podávejte s opečenými brambory.
Plněná kachna s játrovou nádivkou
2 kachny, 100 g kachních jater, 10 listů špenátu, 1 vejce, 5 cl koňaku, 50 g mandlí, 50 g žampionů, 50 g libového uzeného masa, sůl, muškát , pepř
Obě kachny pečlivě vykostíme, maso z jedné z nich semeleme s játry na jemnou kaši. Přidáme koření, koňak, vejce, mandle, menší žampiony krájené na plátky a kostky uzeného masa. Celou směs okořeníme. Druhý plát kachny posolíme, poklademe špenátem, vložíme směs a kachnu zašijeme. Pečeme podlitou ve středně vyhřáté troubě asi 3 hodiny. Potom necháme vychladnout a krájíme opatrně řezy.
Kachna
Kachna očištěná
Kmín
Sůl
1 porce včetně výpeku-šťávy: 140g z toho 110g kachny Porce dozlatova upečené kachny.Vůně a chuť upečené kachny jsou typické. Maso propečené, šťavnaté a měkké. Šťáva je světlejší barvy a má typickou vůni a chuť. Výrobní postup: Očištěné kachny opláchneme, mírně osolíme, okmínujeme, vložíme do pekáče podlijeme trochou vody a upečeme po obou stranách dozlatova a vyjmeme. Sádlo z výpeku slijeme, výpek zalijeme trochou vařící vody, krátce převaříme a procedíme. Potom přidáme do šťávy část vypečeného sádla, při expedici přeléváme jednotlivé porce šťávou. Vhodné přílohy: různě upravené brambory, houskové a bramborové knedlíky,zelí, zeleninové saláty.
recept je určen pro 4 osob(y)
Ingredience:
1 kachna,
50 g slaniny,
1 cibule,
sůl,
celý pepř,
nové koření,
jalovec,
1 lžička hladké mouky.
Nádivka:
250 g prorostlého vepřového masa,
vnitřnosti z kachny,
200 g žampionů,
1 lžíce oleje,
2 vejce,
2 rohlíky,
sůl.
Příprava:
Semeleme vepřové maso, kachní játra, uvařený žaludek, rohlíky namočené ve vývaru ze žaludku,, přidáme na oleji osmahnuté, nadrobno nakrájené žampiony, vejce, sůl a dobře promícháme. Nádivkou naplníme omytou a osolenou kachnu a otvory zašijeme.
Do pekáče dáme nadrobno nakrájenou slaninu a cibuli, přidáme celé koření, vložíme kachnu a podlejeme vodou. Pečeme do zlatova za stálého podlévání a přelévání vysmahnutou šťávou. Po upečení kachnu vyjmeme, odstraníme koření, šťávu zaprášíme moukou, ještě trochu podlejeme a provaříme.
Doporučená příloha:
Vařený brambor a salát s červeného sterilovaného zelí.
Ingredience:
1 mladá kachna,
olej,
pepř,
citronová šťáva,
špetka rozmarýnu,
50 g slaniny,
sklenka bílého vína,
sůl,
petrželka
Rýžový salát:
250 g vařené rýže,
1 zelená a 1 červená paprika,
malá okurka,
1 cibule,
3 rajčata,
majolka (majonéza),
sůl,
pepř,
kari nebo chilli koření
Příprava:
Kachnu rozporcujeme, odstraníme kůži a pokud možno vykostíme. Porce protáhneme nudličkami slaniny, potřeme směsí oleje s citronovou šťávou, pepřem a drceným rozmarýnem. Maso naskládáme do misky, zakapeme olejem a necháme do druhého dne v chladu rozležet.
Asi hodinu před rožněním ho dáme do pokojové teploty. Porce rozložíme na pomaštěný rošt a opékáme z obou stran. Při otáčení potíráme zbylým olejem s kořením a citronovou šťávou, který jsme zředili vínem. Při podávání jednotlivé porce touto směsí ještě pokapeme a obložíme čerstvou zeleninou.
Podáváme s rýžovým salátem připraveným smícháním rýže s nudličkami papriky, okurkami, měsíčky rajčat, pokrájenou cibulí a majolkou. Salát osolíme a okořeníme.
Původní kuchyní tohoto receptu je Česká republika
Příprava:
Semeleme vepřové maso, kachní játra, uvařený žaludek, rohlíky namočené ve vývaru ze žaludku,, přidáme na oleji osmahnuté, nadrobno nakrájené žampiony, vejce, sůl a dobře promícháme. Nádivkou naplníme omytou a osolenou kachnu a otvory zašijeme.
Do pekáče dáme nadrobno nakrájenou slaninu a cibuli, přidáme celé koření, vložíme kachnu a podlejeme vodou. Pečeme do zlatova za stálého podlévání a přelévání vysmahnutou šťávou. Po upečení kachnu vyjmeme, odstraníme koření, šťávu zaprášíme moukou, ještě trochu podlejeme a provaříme.
Doporučená příloha:
Vařený brambor a salát s červeného sterilovaného zelí.
A pokud zde nezabrala žádná kachnička - nezbývá než po šumavsku se rozloučit a ukázat DLOUHÝ NOS . :)