BRAMBORY
Brambory
1. Bramborák
600g oloupaných brambor, 4 až 6 stroužků česneku, sůl, lžička majoránky, 1 vejce, 3-4 lžíce mléka, asi 100g polohrubé mouky, tuk na pečení.
Brambory nastrouháme na jemno a necháme chvíli stát, pak přebytečnou vodu slijeme. Přidáme česnek utřený se solí, majoránku, vejce, mléko a s moukou promícháme na hustší těsto. Sběračkou je klademe do horkého tuku, rozetřeme po celé pánvi a zvolna po obou stranách osmažíme.
Varianty: Do těsta přidáme 100g tvrdého strouhaného sýra nebo 200g nahrubo nastrouhané cuket y, lze přidat rovněž na drobno nakrájený měkký salám.
2. Bramborák s uzeninou
Nejdříve nastrouháme omyté a oloupané brambory, utřeme česnek, v prstech rozemneme majoránku, k tomu přidáme vejce, trochu strouhanky a mletý kmín, osolíme a promícháme. Pak pokrájíme na kostičky salám nebo na kolečka párky a vmícháme do směsi. Takto připravené řidší těsto lijeme na rozpálený olej a smažíme po obou stranách dozlatova.
3. Bramborák s droždím
1/2 kg velkých brambor, 2 vejce, 15g droždí, šálek mléka, sůl, 3 lžíce hladké mouky, 2 stroužky česneku, lžičku majoránky, špetku pepře.
Z vlažného mléka a droždí uděláme kvásek. Syrové brambory nastrouháme, přidáme k nim vejce, kvásek, dobře rozmícháme, osolíme, podle chuti okořeníme, vmícháme mouku, aby vzniklo těsto jako na litou buchtu. Těsto nalijeme na rozpálené sádlo do pekáče a v troubě zvolna dozlatova opečeme. Povrch vydatně mastíme, aby vznikla vysoká červená kůrka.
4. Pečený bramborák
1 kg uvařených bramborů, 250g krupice, 1 vejce, 400g čerstvých hub nebo hrst sušených, předem namočených a okapaných, sůl, 1 vejce, kousek sádla (můžeme dát lžíci škvarků), 3 stroužky česneku, majoránka, pepř.
Brambory nastrouháme, smícháme s krupicí, vejcem, škvarky a na sádle podušenými houbami, utřeným česnekem a kořením, osolíme podle chuti a dobře zamícháme. Pak všechno rozložíme do sádlem vymazaného pekáče a dáme do rozehřáté trouby upéct do růžova.
5. Vrchovinský bramborák
400g uzeného masa, 3 vejce, 1 kg brambor, 15 stroučků česneku, 15 zarovnaných lžic hrubé mouky, 2 lžíce krupice, sůl, máslo.
Uvařené, studené brambory nastrouháme, přidáme kostičky masa, mouku, krupici, sůl, třený česnek a vejce. Pořádně promícháme. Dáme do máslem vymaštěného pekáče (vrstva asi 3 cm) a ve vyhřáte troubě pečeme asi 35 minut.
6. Havajský bramborák
Připravíme bramboráky dle klasického předpisu. Jeden bramborák upečeme v rozměru talíře a potom tři menší aby se vešly na ten velký základní. Bramboráky odložíme na teplé místo a připravíme si náplň. Připravíme si malé kostky masa kuřecího, nejlépe z prsíček, vepřového z kýty a kousek jater. Každé maso zvlášť minutkově opečeme na dobře rozpáleném oleji, okořeníme podle vlastní chuti, jako základ postačí sůl a pepř, (můžeme ale volit různé směsy), játra osolíme až po opečení (aby neztvrdla). Na talíř položíme velký bramborák, navršíme tři hromádky z orestovaného masa a přikryjeme je malými bramboráčky a dílo dovršíme exotickou ozdobou. Na tři špejle napíchneme kousky kompotovaného ananasu a mandarinky nebo jiného ovoce (dle fantazie a možností (meruňky atd). Tento ovocný minišpíz vetkneme do bramboráčků. Výsledek je náramná harmonie chuti.
7. Vyplišťák
Připravíme stejné těsto jako na bramborák. To vložíme do lehce vymazaného pekáče, na povrch dáme vypeckované půlené švestky (možno i kompot), a zasypeme jen trošku krystalovým cukrem. Dáme péci. Podáváme teplé i studené.
Varianta: nedáváme švestky a cukr. Po upečení potřeme studeným jablečným pyré .
8. Kucmoch
5 velkých brambor, 1,5 lžíce škvarků, 1 lžička podmáslí, 2 vrchovaté lžíce hladké mouky, 1 lžíce sádla na vymaštění plechu, 2 větší jablka nebo švestky, kysaná smetana, pepř, sůl.
Z kuchyně Orlických hor - Nastrouháme brambory, přidáme dvě lžíce hladké mouky, zamícháme, přilijeme podmáslí pro zjemnění, zamícháme, přidáme škvarky a opět promícháme. Osolíme (těsto by mělo být slanější) a opepříme. Vše důkladně promícháme a těsto necháme odležet. Plech vytřeme sádlem a bramborové těsto vlijeme na plech a rozetřeme do vrstvy cca 4-5 mm. Na vrch naklademe plátky jablka (můžou být i švestky nebo půl plechu jablka a půl švestky). Dáme zapéct do trouby. Nakrájíme na porce a porce na talíři je zdobíme šlehanou kysanou smetanou.
9. Lepenice
1 kg brambor, 1 kg kysaného zelí, 1 cibule, 15 stroučků česneku, sádlo, 300g vepřového bůčku.
Brambory a zelí uvaříme každé zvlášť. Brambory zcedíme, rozšťoucháme do hladka a smícháme s okapaným zelím. Cibuli osmažíme a spolu s utřeným česnekem vmícháme do lepenice. Nakonec vmícháme usmažený, na drobné kostičky nakrájený bůček. Možno podávat samostatně nebo jako přílohu k masu.
10. Bramborový guláš č.1
600g brambor, 2 lžíce oleje, 1 cibule, 200g uzeniny, 1 lžíce papriky, kmín, sůl, 2 lžíce polohrubé mouky, 2 dl mléka nebo smetany, libeček, petrželka nebo pažitka.
Brambory oloupeme a nakrájíme na kostky. Na oleji zpěníme nadrobno nakrájenou cibuli, přidáme na kostičky nakrájenou uzeninu, brambory, kmín, krátce osmahneme, zalijeme vodou, osolíme a zvolna dusíme. Mouku rozmícháme v mléce, přilijeme k bramborám a za občasného míchání dusíme do měka. Pokrm podle chuti okořeníme pálivou paprikou a posypeme natěmi.
Varianta: Místo mouky použijeme 1/2 sáčku gulášové omáčky v prášku, místo uzeniny dáme uzené maso nebo maso z konzervy.
11. Bramborový guláš č.2
2 cibule, 100g slaniny, olej, 900g brambor, 1 lžíce hladké mouky, bobkový list, tymián, majoránka, sůl, pepř, kabanos, okurka.
Nakrájíme cibuli a slaninu a společně osmažíme na oleji. Přidáme na kostky nakrájené oloupané syrové brambory a za stálého míchání krátce opečeme. Potom brambory poprášíme lžící hladké mouky a přidáme bobkový list, tymián, majoránku, sůl, pepř a dobře promícháme. Zalijeme trochou vody aby nepřesahovala brambory. Dusíme pod pokličkou na mírné m ohni. Když se voda odpaří a brambory jsou měkké, podáváme je s opečeným kabanosem a sladkokyselou okurkou.
12. Bramborový guláš č.3
1 kg brambor, 2-3 cibule, uzenina (druh a množství dle chuti), sádlo (ev. jiný tuk), paprika, pepř, sůl, masox.
Nadrobno nakrájenou cibulku zpěníme na tuku do růžova, přidáme nakrájenou uzeninu a rovněž opečeme do růžova. Mezitím nakrájíme oškrábané brambory na větší kousky. Opečenou uzeninu posypeme paprikou, zamícháme a přidáme brambory. Osolíme a zalijeme vodou. Vše vaříme, až jsou brambory měkké. Poté přidáme 1/4 masoxu a zahustíme hladkou moukou rozmíchanou ve studené vodě. Dochutíme solí a pepřem. Podáváme samostatně nebo s chlebem či pečivem.
13. Bramborový guláš č.4
600g oloupaných brambor, 2 lžíce oleje nebo sádla, 1 cibule, 1 lžička papriky, pálivá paprika, 200g uzeniny, 1/2 sáčku gulášové polévky v prášku, 2 dl smetany nebo mléka, zelené natě (petrželka, pažitka, bazalka).
Brambory opláchneme a nakrájíme na kostky. Na oleji zpěníme jemně nakrájenou cibuli, zasypeme ji paprikou, přidáme na kostičky nakrájenou uzeninu a brambory, nepatrně osolíme, zalijeme horkou vodou a dusíme. Gulášový prášek rozmícháme v trošce studené vody, přidáme jej k téměř měkkým bramborám, promícháme a dodusíme. Pokrm zjemníme smetanou nebo mlékem a doplníme jemně nakrájenými natěmi. Doplníme zeleninovým salátem.
14. Nové brambory pečené ve slupce se smetanou
1 kg nových brambor, 1 dl kysané smetany, 4 lžíce másla, sůl, 3 lžíce kopru.
Brambory dobře opereme a upečeme zabalené v alobalu v ohništi. Podáváme je rozkrájené na čtvrtky s čerstvým máslem, přelité smetanou a posypané koprem.
15. Nové brambory se smetanou a pažitkou
Pro 4 osoby - 1 kg stejně velkých menších brambor, 3 polévkové lžíce nasekané pažitky, sůl, mletý pepř, 30g másla, půl sklenky vody, 2 lžíce sladké smetany.
Neoloupané brambory pečlivě omyjeme a osušíme. V pánvi rozpustíme máslo a na něm brambory ze všech stran s občasným promícháním opečeme. Přidáme pažitku, sůl, pepř a vodu. Necháme 15-20 minut na velmi mírném ohni vařit. Měkké brambory zalijeme smetanou, na silnějším ohni ještě povaříme a hned podáváme.
16. Nové brambory se studenými omáčkami
Brambory kartáčem očistíme, opláchneme, zalijeme je horkou vodou a uvaříme do měkka. Scedíme je, vysypeme do mísy a přikryjeme ubrouskem.
Tvarohová omáčka: 4 lžíce tvarohu, 2 lžíce oleje, vinný ocet, sůl, čerstvě mletý pepř, 2 lžíce jemně nakrájené petrželky. Tvaroh rozetřeme. V oleji rozmícháme ocet, sůl, pepř, vmícháme k tvarohu a promícháme s natěmi. Omáčku necháme v chladnu odležet.
Česneková omáčka: 50g majonézy, 1 kelímek bílého jogurtu, 4 stroužky česneku. Majonézu lehce promícháme s jogurtem a prolisovaným česnekem. Omáčku necháme v chladu odležet.
Koprová omáčka: 1 kelímek zakysané smetany, 1/2 kelímku bílého jogurtu, střik sójové omáčky, 2-3 lžíce jemně nakrájeného kopru. Smetanu promícháme s jogurtem, ochutíme sójovou omáčkou a promícháme s koprem. Necháme v chladu odležet.
Sýrová omáčka: 150g taveného smetanového sýra, 1/2 kelímku zakysané smetany, 50g jemně nakrájené šunky, petrželka. Sýr rozmělníme a se smetanou rozšleháme na hladký krém, do kterého vmícháme šunku. Necháme v chladu odležet a před podáváním vmícháme jemně nakrájenou petrželku.
17. Nové brambory po Polském způsobu
1,2 kg brambor, sůl, petrželka, 60g másla, kopr.
Oškrábané brambory uvaříme v osolené vodě a ocedíme. Přidáme máslo a jemně usekanou petrželku, zakryjeme pokličkou a brambory protřepeme, aby se rovnoměrně promastily a obalily petrželkou. Rozdělíme na talíře a ještě posypeme jemně nakrájeným koprem. Podáváme s hrnkem sladkého nebo kysaného mléka.
18. Nové brambory po Minském způsobu
1 kg brambor, sůl, kmín, 4-5 natvrdo vařených vajec, 80g másla nebo rostlinného tuku, kopr, petrželka.
Oškrabané brambory uvaříme v osolené vodě s kmínem. Uvařené ocedíme, nakrájíme na menší kousky, rozdělíme do talířů, omastíme rozehřátým máslem a posypeme rozsekanými, natvrdo vařenými vejci a jemně usekanými bylinkami. Doplníme salátem upraveným a některým kysaným mlékem.
19. Nové brambory sypané tvarohem nebo sýrem
1 kg brambor, sůl, kmín, libeček, 1 balíček tvarohu ke strouhání (nebo tvrdý sýr), máslo, petrželka.
Oškrábané brambory uvaříme v osolené vodě s kmínem a libečkem. Uvařené ocedíme, rozdělíme na talíře, posypeme strouhaným tvarohem, jemně usekanou petrželkou a polijeme rozehřátý m máslem. Kdo nemá rád tvaroh, posype si brambory strouhaným sýrem. V obou případech můžeme máslo nahradit rozškvařenou slaninou, je to chuťově zajímavé. Podáváme se salátem.
20. Nové brambory s bylinkovou omáčkou
1 kg brambor, sůl, kmín, libeček, 250g měkkého tvarohu, jogurt, podle potřeby mléko, petrželka, pažitka, řeřicha, 2-3 natvrdo uvařená vejce.
Oškrábané brambory uvaříme v osolené vodě s kmínem a libečkem. Tvaroh, jogurt a mléko rozšleháme na zahoustlou omáčku, osolíme, okořeníme jemně usekanými bylinkami a doplníme usekanými vejci. Ocezené brambory rozdělíme na talíře, omáčku dáme do kompotových misek. Jíme ji lžičkou a brambory přikusujeme. Zapíjíme studeným sladkým nebo kysaným mlékem.
21. Vařené brambory
Po celý rok stejně čerstvé.
Brambory dobře omyjeme v teplé vodě - nejlépe kartáčem a necháme stát alespoň dvě hodiny . Pak je teprve oloupeme a uvaříme (vkládáme je do vroucí osolené vody!). Slijeme vodu a podáváme - třeba jen s máslem (tvarohem) a sklenicí mléka.
22. Vařené brambory se sýrovou omáčkou
1 kg brambor, 3 vejce, 40g másla, 30g hladké mouky, 5 dl mléka, 100g sýra, pepř, sůl, petrželka.
Z másla a mouky připravíme světlou jíšku, zředíme ji a rozšleháme mlékem, osolíme a opepříme. Nakonec vmícháme strouhaný sýr. Uvařené brambory oloupeme, nakrájíme n a plátky a promícháme s kostičkami natvrdo vařených vajec. Dáme na mísu a přelijeme omáčkou. Porce na talířích ozdobíme petrželkou. Podáváme s hlávkovým salátem.
23. Bramborová roláda plněná masem a houbami
200g míchaných hub, 2 lžíce oleje, 1 cibule, 500g mletého masa (hovězí, vepřové), čerstvě mletý pepř, česnek, oregano, 1 kg vařených brambor, sůl, 1 vejce, 3 lžíce škrobové moučky, asi 150g hrubé mouky, 3 lžíce jemně nakrájených natí (petržel, pažitka, kerblík), 1 vejce na potření.
Očištěné houby nadrobno nakrájíme. Na oleji zpěníme jemně nakrájenou cibuli, přidáme houby a podusíme je. Přidáme je potom k mletému masu i se solí, kořením, utřeným česnekem a promícháme. Brambory jemně nastrouháme, osolíme, přidáme vejce, škrobovou moučku a s prosetou moukou zpracujeme na vláčné těsto, které na utěrce rozválíme, na ně rozetřeme masovou směs, stočíme, přendáme na olejem potřený plech, roládu pomažeme rozšlehaným vejcem a v předehřáté troubě jej zvolna upečeme. Podáváme s dušenou zeleninou nebo se zeleninovým salátem.
24. Litina z Plzeňska
1 kg brambor, 200g hladké mouky, 100g mletého máku, 40g droždí, sůl, sádlo na vymazání plechu.
Brambory nastrouháme, přidáme mouku, droždí, sůl. Řídké těsto vylijeme do sádlem vymazaného a mákem vysypaného pekáče a pečeme 30-40 minut.
25. Litina z Mirovicka
3 syrové brambory (6-7 cm průměr), 1/4 l vlažného mléka, droždí velikosti ořechu, majoránku, česnek rozetřený se solí, mletý pepř, zázvor, dvě hrsti škvarků nebo nakrájený měkký salám, 4 lžíce rozpuštěného sádla, hrst máku, polohrubá mouka.
Brambory najemno nastrouháme, vodu slijeme, přidáme kvásek, podle chuti koření, škvarky a ostatní přísady. Mák vmícháme nebo jej nasypeme navrch. Mouky přidáme tolik aby bylo těsto řídké. Pečeme do červena.
26. Litina z Týna nad Vltavou
4-5 větších brambor, 1 l vařícího mléka, 70g droždí, 1 kg hrubé mouky, 2-3 lžíce sádla, 2-3 lžíce škvarků, 100g na kostičky pokrájené anglické slaniny nebo 150g gothajského salámu, 1-2 celá vejce, sůl, 4 stroužky česneku rozetřeného, špetku kmínu, a byliny (mladé kopřivy, špetka tymiánu, libeček, majoránka).
Brambory nastrouháme, přidáme ostatní přísady i s kváskem, řádně promícháme a podle chuti přisolíme. Necháme na teplém místě kynout 3/4 hodiny. Tato dávka se peče na vymazaném a mákem vysypaném velkém plechu a zbytek v remosce. Po vylití těsta necháme ještě 20 minut kynout. Povrch můžeme posypat kmínem nebo mákem. Pečeme v předehřáté troubě, zpočátku při teplotě 100OC, později zvýšíme 150OC. Během pečení povrch občas potřeme sádlem nebo máslem. Litina pěkně z hnědne a bude chřupavá.
27. Kel z valašska
Očištěné nakrájené syrové brambory dáme do vroucí osolené vody. Protože ji nesmíme dát mnoho, hlídáme, aby se brambory nepřipálily nebo nepřichytily ke dnu. Mezitím opereme kapustu a nakrájíme ji na nudličky. Uvařené brambory slijeme. Trochu vody necháme na dně a přidáme nakrájenou kapustu. Uvedeme do varu, dobře promícháme a ihned vypneme. Do kapusty s brambory vmícháme kousek másla a podáváme.
28. Brambory voisin
1 kg brambor, 250g másla, 150g strouhaného sýra, petrželovou nať, pepř, sůl.
Syrové brambory oloupeme, nakrájíme na plátky, omyjeme a osušíme. Zapékací mísu silně vymastíme máslem, vložíme brambory, posypeme sýrem a petrželovou natí, osolíme, opepříme a pokapeme rozpušteným máslem. Opět dáme vrstvu brambor a pokračujeme až spotřebujeme všechny brambory a 3/4 másla. Mísu přiklopíme,dáme do trouby a pomalu pečeme. Když se brambory sesednou, přidáme zbytek másla, přikryjeme a pečeme asi hodinu. Brambory musí mít křupavou kůrku a uvnitř musí být vláčné.
29. Brambory s česnekem
1 kg brambor, 6 stroužku česneku, 2 lžíce oleje.
Asi 1 cm tlustých syrových očištěných brambor klademe na plech a z obou stran upečeme do červena. Prolisovaný česnek smícháme s olejem. Upečeme brambory a smícháme s touto masou a osolíme. Podáváme teplé.
30. Brambory s čepičkou
pro 1 osobu - 3-4 střední brambory, sýr žervé nebo Lučinu, máslo nebo rostlinný tuk, lžíci nastrouhaného sýru Niva, stroužek česneku, na ozdobení zelenou petrželku.
Brambory ve slupce kartáčkem dobře očistíme a omyjeme. Naskládáme na plech nebo na pekáč, na vrchu nařízneme nožem do kříže. Dáme peci do rozehřáté trouby, brambory se sami při pečení ještě více rozevřou. Mezitím si našleháme žervé a nebo Lučinu s tukem, se strouhanou Nivou a utřeným česnekem. Směs nastříkáme do upečených brambor, a ozdobíme zelenou petrželkou. Zapíjíme mlékem, nebo tím co máme při ruce.
31. Brambory se sýrem
Pro 4 osoby - 1kg brambor, sůl, 1 lžička kmínu, 150g prorostlé slaniny, pepř, sladká paprika, tymián, 200g jemného salámu, 4 rajčata, 200g goudy.
Brambory uvaříme ve slané vodě s kmínem, oloupeme a nakrájíme na plátky. Slaninu nakrájíme na kostičky, osmažíme, přidáme brambory a všechno dobře o smažíme. Dochutíme solí, mletým pepřem, paprikou a tymiánem. Přidáme na proužky nakrájený salám, dobře promícháme a ještě vše osmažíme. Nakonec přidáme rajčata nakrájená na čtvrtky a sýr pokrájený na kostičky. Po rozpuštění sýra podáváme.
32. Brambory se šunkou a tvarohem
1 kg brambor, sůl, olej, pepř, 250g tvarohu, 3 vejce, 1,25 dl šlehačky, 2 lžíce másla, 2 lžíce mouky, pepř, 250g šunky.
Brambory vaříme 20 minut v osolené vodě. Pokrájíme je na kolečka, vložíme na vymaštěný pekáč. Osolíme a opepříme. Smícháme vejce, šlehačku, máslo, tvaroh a mouku. Směs osolíme a opepříme. Na brambory poskládáme plátky šunky, na to nalijeme směs a navrch naskládáme ještě několik plátků šunky. Pečeme v troubě asi 30 minut.
33. Smetanové brambory
600g oloupaných brambor, tuk na formu, 1 lžička vegety, sůl, 1,25 dl smetany.
Brambory nakrájíme na plátky, pekáček vytřeme tukem, poklademe brambory, okořeníme, osolíme a zalijeme smetanou. Na takto upravených bramborách lze současně péci například sekanou pečeni se sýrem. Oboje lze podávat spolu.
34. Brambory na paprice
1 kg brambor, olej nebo sádlo, cibule, sůl, kmín, pepř, paprika mletá, 1 paprika zelená, 3 špekáčky.
Na sádle zpěníme nadrobno nakrájenou větší cibuli, přidáme mletou papriku, na kolečka nakrájené brambory, na kostičky nakrájené špekáčky a na nudličky nakrájenou zelenou papriku, pepř, kmín. Podlijeme vodou do poloviny brambor a za občasného zamíchání dusíme do měkka. Podáváme s okurkami či paprikami plněnými zelím. Brambory na paprice můžeme připravit i zadělávané. V tom případě vynecháme špekáčky a zelenou papriku. Téměř měkké brambory zalijeme smetanou, ve které jsme rozkvedlali lžíci hladké mouky, a chvíli ještě povaříme.
35. Bramborový paprikáš
Bambory, cibule, utřený česnek, mletý kmín, mletou papriku,
Nakrájenou cibuli osmahneme na tuku, přidáme utřený česnek, mletý kmín a mletou papriku. Promícháme, malinko podlijeme vodou a dusíme. Potom přidáme na kousky nakrájené oloupané syrové brambory, lečo z konzervy a zalijem tak aby všechno bylo potopené. Přisolíme, do měkka uvaříme. Vylepšit můžeme přidáním nakrájené uzeniny. Pro velké jedlíky ještě přidáme velký krajíc chleba.
36. Bramborové vdolky
500g polohrubé mouky, 2 studené vařené brambory, 3 lžíce cukru, 3 lžíce másla nebo Hery, 3/8 l mléka, 25g kvasnic 1 žloutek, sůl, tuk na plech, povidla a strouhaný tvaroh na ozdobu.
Do mouky přidáme cukr, jemně nastrouhané vařené brambory, rozpuštěný tuk, žloutek, kvásek, mléko, špetku soli. Vypracujeme ne příliš tuhé těsto a dáme kynout. Z vykynutého pak odkrajujeme stejně velké kousky, tvarujeme do bochánků a klademe na pomaštěný plech. Ještě chvilku necháme kynou a pak pečeme. Upečené vdolky pomžeme povidli a posypeme strouhaným tvarohem.
37. Bramborové lívance
500g brambor, 2 lžíce mouky, 4-5 vajíček, 2 lžíce sladké smetany, moučkový cukr.
Oloupané brambory uvaříme, ještě teplé umeleme a necháme zchladnout. Přimícháme postupně mouku, vejce, smetanu. Těsto vůbec nesolíme. Na pánvi rozehřejeme tuk na smažení a lžící vkládáme malé lívance. Hotové tj. usmažené po obou stranách poprášíme moučkovým cukrem.
38. Bramborový pudink
200g vařených brambor, 50g mandlí, 4 žloutky, 80g pískového cukru, 4 bílky, tuk a piškotové drobečky na formu.
Brambory jemně nastrouháme. Mandle nahrubo nasekáme. Žloutky utřeme s částí cukru, vmícháme brambory a mandle. Z bílků ušleháme tuhý sníh a vešleháme zbylý cukr. Sníh lehce vmícháme do těsta. Pudinkovou formu vytřeme tukem a vysypeme piškotovými drobečky, naplníme těstem, formu uzavřeme a ve vodní lázni při 90OC vaříme 45 minut. Potom formu z vody vyjmeme, otevřeme, pudink opatrně vyklopíme a podáváme s řídkým kakaovým nebo vanilkovým pudinkem nebo kompotem.
39. Bramborové řezy
400 g vařených brambor, 400g hladké mouky, 150g másla, 150g práškového cukru, 2 vejce, 1 prášek do pečiva, džem nebo marmeláda, 30g lískových oříšků, vejce na potření těsta.
Do mouky nakrájíme máslo, přidáme cukr, vejce, prášek do pečiva a vařené nastrouhané brambory. Vypracujeme těsto a necháme odpočinout. Potom rozdělíme na dva díly, rozválíme na 0,5 cm a natočené na válečku přeneseme na vymaštěný plech, potřeme marmeládou a položíme druhý díl těsta, které natřeme rozšlehaným vejcem a posypeme nasekanými oříšky. Upečeme v předehřáté troubě. Vychladlý nakrájíme na čtverce nebo obdélníky a posypeme práškovým cukrem. Místo džemu můžeme dát tvarohovou nádivku nebo nastrouhaná jablka s cukrem a skořicí.
40. Bramborový koláč
200g hladké mouky, jeden a půl lžičky pečivového prášku, 150g vařených brambor, 70g cukru, 30g tuku, 1 vajíčko, 300g jablek, skořicový cukr, rozinky, tuk na vymazání formy, cukr moučku na posypání hotového koláče.
Studené vařené brambory jemně nastrouháme, přidáme mouku, prášek do pečiva, cukr, tuk, vajíčko a vypracujeme těsto. Na pomoučeném vále do tenka vyválíme, vykrojíme dvě placky podle velikosti dortové formy. Jednu placku vložíme do vymazané formy, posypeme nastrouhanými nebo na plátky nakrájenými jablky, poprášíme skořicovým cukrem, přidáme rozinky, přiklopíme druhou plackou, okraje lehce přitiskneme. Pokud nám zbudou odřezky z těsta, ještě z nich vytvoříme ozdobnou mřížku a položíme na placku ve formě. Pečeme asi tři čtvrtě hodiny ve vyhřáté troubě.
41. Bramborový koláč s tvarohem
250g uvařených studených brambor, 330g hladké mouky, 150g cukru, 2 vejce, kypřící prášek, sůl.
náplň: 300g tvarohu, 100g cukru, citrónová kůra, lžíce rozinek, vejce, tuk.
Brambory jemně nastrouháme, přidáme mouku smíchanou s kypřícím práškem, sůl, rozšlehaná vejce a vypracujeme těsto, které rozdělíme na poloviny. Z každé vyválíme obdélník asi 1 cm vysoký. Jedním vyložíme vymaštený pakáček. Potřeme náplní a přikryjeme druhým obdélníkem a kraje pevně přitiskneme. Potřeme máslem a zvolna pečeme asi 1/2 hodiny. Studený koláč posypeme moučkovým cukrem.
42. Bramborový makovec
150g pískového cukru, 1 sáček vanilínového cukru, 1 žloutek, šťáva z 1 citrónu, 200g vařených brambor, 50g dětské krupičky, 4 lžíce mléka, 150g máku, půl sáčku prášku do perníku, 1-2 bílky, tuk a mouku na formu.
Polovinu cukru a vanilínový cukr utřeme se žloutkem a citrónovou šťávou. Brambory najemno nastrouháme. Krupičku přelijeme mlékem. Mák umeleme a promícháme s práškem do perníku. Formu vytřeme tukem a vysypeme moukou. Z bílků ušleháme tuhý sníh a vešleháme zbylý cukr. Do utřeného žloutku vmícháme brambory, namočenou krupičku, mák a sníh z bílků, těsto rozetřeme do formy a ve středně vyhřáté troubě je upečeme. Po prochladnutí vyklopíme a pocukrujeme nebo polijeme citrónovou polevou.
43. Makovec s bramborami
200g uvařených brambor, 180g mletého máku, 150g cukru, 2 vejce, 50g hrubé mouky, 5 lžic mléka, 1 prášek do pečiva, kůru z citrónu, pikantní zavařeninu.
Dva žloutky utřeme s cukrem a přidáme mléko, k tomu jemně nastrouháme uvařené vychladlé brambory, mletý mák, citrónovou kůru, mouku s práškem do pečiva, a nakonec vmícháme zlehka sníh ze dvou bílků. Těsto vlijeme do dortové formy, kterou jsme předem vymazali tukem a vysypali hrubou moukou. Pečeme zvolna ve vyhřáté troubě. Hotový makovec necháme vystydnout a pak teprve rozřízneme a promažeme zavařeninou. Podle chuti můžeme pocukrovat, popřípadě přelít polevou, nebo nechat jen tak.
44. Bramborové šišky
600g vařených brambor, sůl, 1 vejce, 200g hrubé mouky, 100g krupice, 80g strouhanky, 60g másla.
Vychladlé uvařené brambory oloupeme, nastrouháme, osolíme, přidáme krupici, mouku a vejce a vypracujeme těsto. Tvoříme malé šišky, které zavaříme do vařící osolené vody. Vaříme 8-10 minut. Scedíme a podáváme sypané osmaženou strouhankou. Na sladko sypeme mletým mákem, mastíme máslem.
45. Moravské šlejšky
700g brambor, sůl, pepř, 200g hrubé mouky, 4 vejce, 160g másla, strouhanka.
Vychladlé uvařené brambory oloupeme, nastrouháme, přidáme sůl, pepř, kousek másla a vejce. Vypracujeme tužší těsto a tvoříme z něho šišky, které pečeme na vymaštěném plechu v troubě. Šlejšky přisolíme, obalíme ve strouhance a podáváme omaštěné máslem. Lze je také vařit v osolené vodě, sypat strouhankou, tvarohem nebo sýrem a mastit máslem.
46. Podkrkonošské kočičky
700g vařených brambor, sůl, 200g hrubé mouky, 1 vejce, 80g strouhanky, 50g tuku.
Vychladlé oloupané brambory nastrouháme, přidáme sůl, mouku a vejce a vypracujeme těsto. Tvoříme šišky, které vaříme ve vařící osolené vodě tak dlouho, až vyplavou. Odcezené uvařené šišky promícháme se strouhanou houskou, stejnoměrně rozložíme na vymaštěný pekáč a zapečeme v troubě.
47. Šlejšky s kalhotama
Z klasického bramborového těsta uvaříme malé šišky - šlejšky. Ty poskládáme do vymazaného a vysypaného pekáčku. Zalijeme směsí mléka a vajec a zapečeme. Podáváme pokropené máslem a zapíjíme kyselým mlékem.
48. Bramborové placky, šlejšky, krokety
600g vařených brambor, 150g mouky, 1 vejce, sůl.
Brambory se uvaří, protlačí za tepla nebo umelou, nastrouhají, zkrátka rozdrtí, smíchají se s moukou a vejcem, hodně soli a udělá se těsto.
PLACKY - pečené na plotně jsou vláčnější, když se dělají z mouky hladké.
ŠLEJŠKY - z hrubé mouky, vaří se ve slané vodě malinkou chvíli, jen co vyplavou na povrch. Vyndávají se a obalí v osmažené strouhané housce.
KROKETY - mohou se dělat z hrubé i hladké mouky, vysmažují se v tuku. Když zbude bramborová kaše, přidá se trochu mouky a 3-4 vejce. Hmota se lžící vykrajuje, rozpatlává se v horkém tuku do tvaru krokety.
49. Bramborové placky č.1
700g vařených oloupaných brambor, 1/4 lžičky soli, asi 150g hladké mouky, rostlinný tuk.
Brambory nastrouháme na jemno, osolíme a přidáme jen tolik mouky, abychom těsto zpracovali a vyváleli. Vykrájíme z něj kulatou formičkou placky (nebo těsto nakrájíme na stejné kousky a každý rozválíme na placku) a na litinové plotýnce položené na plynovém hořáku nebo na elektrické plotýnce placky zvolna nasucho opečeme po obou stranách. Horké placky potřeme rozehřátým sádlem nebo tukem a dáváme do nahřáté mísy, aby nevychladly, pečeme do spotřebování těsta. Placky podáváme samotné nebo je potíráme povidly a sypeme tvarohem.
50. Bramborové placky č.2
1 kg brambor, 5 polévkových lžic celozrnné mouky, 3 lžíce hladké sójové mouky, sůl, kmín, 3 stroužky česneku, olej na vymazání plechu.
Oloupané brambory nastrouháme, přidáme oba druhy mouky, sůl, kmín, prolisovaný česnek a vypracujeme těsto. Na olejem vymaštěný plech klademe polévkovou lžící těsto, z něhož vyformujeme placky a upečeme v předem vyhřáté troubě.
51. Bramborové placky č.3
250g brambor, 75g hladké mouky, 1 vejce, 0,5 dl oleje, sůl.
Brambory vařené ve slupce oloupeme a necháme je vychladnout. Poté je nastrouháme nebo umeleme, přidáme mouku, vejce, sůl a směs zpracujeme na tuhé těsto, které rozválíme na pomoučeném vále, vykrájíme placky o průměru 15 cm a smažíme je po obou stranách na horkém oleji dozlatova.
52. Bramborové placky ze studených brambor
500g brambor, 1 vejce, 30g másla, 100g hrubé mouky, lžičku soli, tuk na smažení.
Uvařené brambory ještě za tepla oloupeme a necháme vychladnout nejlépe do druhého dne. Pak je nastrouháme, posypeme moukou, osolíme a zaděláme vejcem a rozehřátým máslem. Vypracované těsto rozválíme a vykrájíme malé placky. Smažíme je na pánvi po obou stranách dozlatova nebo je pečeme v troubě na pomašteném plechu. Upečené placky můžeme potírat dušenými jablky, marmeládou nebo špenátem. Podáváme i jako přílohu k dušené zelenině.
53. Bramborové placky se sýrem
850g brambor, 80g polohrubé mouky, sůl, 60g tvrdého sýra, 2-3 stroužky česneku, majoránka, olej na opékání.
Vychladlé uvařené brambory nastrouháme, osolíme, okořeníme utřeným česnekem a majoránkou, přidáme strouhaný sýr a mouku. Vypracujeme těsto a vyválíme z něho placky, které opékáme na oleji v pánvi nebo na pekáči, Podáváme se zeleninovými saláty, nebo čerstvou zeleninou, např. ředkvičkami, kedlubnami atd.
54. Bramborové noky se sýrem
500g brambor, 75g mouky, 2 žloutky, lžíce másla, 100g strouhaného sýra, 2 lžíce pažitky, 2 lžíce čerstvé bazalky, 2 lžíce petrželky, trocha majoránky, sůl, pepř, muškátový oříšek.
Brambory uvaříme, oloupeme a prolisujeme do hrnce. Přidáme lžíci másla, osolíme, a na mírném teple mícháme do hladka (asi 4 minuty). Do vychladlé hmoty potom zamícháme usekanou bazalku a pažitku, dokořeníme majoránkou, pepřem a muškátem. Nakonec zamícháme žloutky, mouku a strouhaný sýr. Lžící potom vykrajujeme noky, dáváme rovnou ¨do vařící vody. Uvařené jsou když vyplavou. Vyndáme na talíř, polijeme rozpuštěným máslem, můžeme přidat maso v různé úpravě nebo zeleninový salát či obojí.
55. Fouc mouk
1 kg brambor, 2 žloutky, 120g hrubé mouky, 20g másla, strouhanka, sůl, pepř, kyška, česnek, 300 nivy.
Nastrouháme (uvařené) brambory, přidáme změklé máslo, dva žloutky, pomícháme, zahustíme moukou, posolíme a opepříme, a vše dobře vymícháme. Z těsta uděláme placičky a obalíme v bílcích a strouhance. V rozpáleném oleji po obou stranách opečeme. Do kyšky zamícháme prolisovaný asi 3 stroužky česneku, přidáme nivu, přisolíme a povaříme. Do této omáčky natrháme opečené bramborové paceky. Jíme lžící.
56. Peciválky
Asi 1 kg vařených bramborů, 300g polohrubé mouky, sůl, 1 vejce, sádlo na plech, cukr, mák.
Vychladlé brambory nastrouháme najemno, smícháme s vejcem, moukou a solí (podle chuti). Z toho uděláme tužší těsto, uválíme váleček a z něj pak odkrajujeme plátky asi 4 mm silné. Rozložíme je na pomaštěný plech a pečeme dozlatova. Dáme je do nahřáté mísy, přelijeme horkým mlékem, které zase hned slijeme a pak peciválky posypeme mletým mákem a cukrem. Jsou ale dobré i slané, třeba se špenátem.
57. Zapékané brambory
1 kg brambor, 4 vejce, 10g tvrdého sýra, tuk, sůl, 2,5 dl mléka.
Uvařené brambory nakrájíme na plátky a polovinu rozložíme do vymaštěného pekáče, posypeme nastrouhaným sýrem, poklademe třemi natvrdo uvařenými a na kolečka nakrájenými vejci, osolíme, pokapeme tukem a položíme druhou vrstvu brambor. V mléce rozmícháme vajíčko a nalijeme na brambory. V předehřáté troubě zapékáme.
58. Zapečené brambory č.1
250g vařených brambor, 150g brokolice, 2 lžíce strouhaného sýra, 3 lžíce netučného mléka, 1 plátek (30g) libové šunky nakrájené na kostičky.
Uvaříme brambory, oloupeme je a nakrájíme na plátky. Brokolici vaříme 8 minut, slijeme a rozdělíme na menší kousky. Do ohnivzdorné formy urovnáme brambory a brokolici a zalijeme směsí připravenou ze sýra, šunky, mléka, soli a pepře. Pečeme asi 15 minut při teplotě 200OC.
59. Zapečené brambory č.2
1 kg brambor, 200g uvařených bílých fazolí, sůl, 200g kysaného zelí, 100g sterilovaného hrášku, 50g čerstvých hub, 2 cibule, 4 stroužky česneku.
Oloupané brambory nakrájíme na asi 1 cm tlustá kolečka, naskládáme na olejem vymaštěný plech, přidáme udušené houby s cibulí a fazole s česnekem, osolíme a pečeme v troubě asi 30 minut. Upečené smícháme s kysaným zelím a hráškem.
60. Zapékané brambory se šunkou
700g brambor, 250g prorostlé šunky, 80g másla, 3 lžíce strouhanky, 250g strouhaného sýra, 1,5 dl mléka, sůl, pepř.
Brambory opereme a ve slupce vaříme 20 minut v osolené vodě. Oloupeme a nakrájíme ne širší kolečka. Pekáč vymažeme máslem, vysypeme strouhankou a vyložíme vrstvou brambor. Potřeme máslem, posypeme kostičkami šunky, na ni nasypeme sýr, osolíme a opepříme. To opakujeme tak dlouho, až je pekáč plný tak, aby poslední vrstvu tvořily brambory, posypané sýrem. Zalijeme mlékem, poklademe máslem a pečeme v troubě půl hodiny.
61. Zapečené brambory s debrecínkou
750g vařených brambor, 300g debrecínky, 150g zeleného hrášku, 100g másla, 2,5 dl mléka, 4 vejce, 20g tuku, strouhanka, pepř, sůl, zelené bylinky (řeřicha, libeček, výhonky cibule, mladé listy brukví, pažitka, petrželka).
Uvařené brambory oloupeme a nakrájíme na plátky. Debrecínku nakrájíme na nudličky, hrášek dáme okapat. Zapékací mísu vymažeme tukem a vysypeme strouhankou. Narovnáme do ní vrstvu bramborových plátků, osolíme, posypeme nudličkami debrecínky i části hrášku, pokapeme máslem a opepříme. Vrstvy střídáme, navrchu jsou brambory. Ty pokapeme tukem, pokrm krátce zapečeme a pak zalijeme mlékem s rozšlehanými vejci. Pečeme v mírné troubě dozlatova. Porce sypeme hustě rozsekanými bylinkami a podáváme se zeleninovým salátem.
62. Zapečené brambory s uzeným
1500g vařených brambor, 300g uzeného bůčku, 100g zeleného hrášku, 100g másla, 1/4 l smetany, 4 vejce, 20g tuku, 20g strouhanky, pepř, sůl.
Předem uvařené brambory oloupeme, nakrájíme na plátky a prosolíme. Uzený bůček pokrájíme na kostičky. Ohnivzdornou mísu vymažeme tukem, vysypeme strouhankou a urovnáme do ní vrstvu brambor, kterou opepříme a posypeme hráškem. Dáme kostičky masa, pokapeme rozpuštěným máslem. Vrstvy střídáme, navrch musí být plátky brambor. Pokropíme je tukem a krátce pokrm zapečeme. Pak je zalijeme mlékem s rozšlehanými vejci. Pečeme, až mají brambory zlatavou kůrku. Podáváme se salátem.
63. Zapečené brambory s uzeným a sněhem
750g vařených brambor, 3 vejce, 100g másla, 200g uzeného masa, 20g tuku, 20g strouhanky, pepř, sůl, petrželka.
Uvařené brambory oloupeme, nakrájíme na kolečka a prosolíme. Máslo utřeme se žloutky do pěny, přidáme kostičky uzeného masa, brambory, pepř a usekanou petrželku. Nakonec vmícháme tuhý sníh. Hmotou naplníme vymaštěnou a strouhankou vysypanou ohnivzdornou misku. Povrch pokapeme tukem a pečeme v mírné troubě dozlatova. Porce na talířích obložíme listy hlávkového salátu nebo kousky okurek.
64. Brambory zapečené se špenátem
750g vařených brambor, 50g másla, 750g listového špenátu, 50g prorostlé slaniny, 2 střední cibule, mletý černý pepř, muškátový oříšek, 2,5 dl kuřecího vývaru, 100g staré goudy.
Brambory uvaříme ve slupce, ještě horké oloupeme, necháme vychladnout, nakrájíme asi na půl cm široké plátky, osmahneme na másle a osolíme. Listový špenát přebereme, opereme, necháme okapat a v zakrytém hrnku vydusíme všechnu vodu. Na pánvičce rozškvaříme slaninu, podusíme s jemně nakrájenou cibulí a promícháme se špenátem, osolíme a okořeníme. Vymaštěnou nákypovou formu plníme střídavě brambory a špenátem, zalijeme vývarem, posypeme strouhaným sýrem, dáme do studené trouby a prudce zapékáme asi 15-20 minut.
65. Brambory zapečené s bazalkou
700g oloupaných brambor, 3 lžíce oleje, sůl, 1 kelímek zakysané smetany, 1 vejce, 50g strouhaného sýra, 3 lžíce jemně nakrájených lístků bazalky.
Brambory nakrájíme na tenké plátky. Pekáček vytřeme olejem a poklademe plátky brambor, osolíme je, pokapeme zbytkem oleje a v dobře vyhřáté troubě pečeme asi 20 minut. Potom je zalijeme smetanou, ve které jsme rozšlehali vejce, sýr a natě a dopečeme. Podáváme se zeleninovým salátem.
66. Zapečené brambory s houbami
500g brambor, 200g uzeného masa (salámu), 300g hub, lžíci másla, cibuli, 2 vajíčka, hrnek mléka, kmín, pepř, sůl, tuk na vymazání pekáčku.
Nejprve dáme uvařit brambory. Mezitím očistíme a nakrájíme houby a na másle s nakrájenou cibulkou a kmínem je asi čtvrt hodinky podusíme. Teprve potom je podle chuti osolíme a opepříme. Do vymazaného pekáčku pak skládáme plátky vařených brambor, posolíme, dáme vrstvičku dušených hub, vrstvičku uzeného nebo uzeniny drobně nakrájené, a znovu zakryjeme plátky brambor. Můžeme vrstvy opakovat, poslední vrstvou by měly být brambory. Pekáček vložíme do vyhřáté trouby, krátce zapečeme, pak ještě zalijeme vajíčky rozšlehanými v mléce a necháme dopéct. Podáváme se zeleninovým salátem.
67. Brambory zapečené s vejci po slovenském způsobu
1 kg brambor, 4 natvrdo vařená vejce, 80g slaniny, 4 cibule, sůl, mletý pepř, 20g másla, 2,5 dl mléka, 2 vejce, tuk na vymazání pekáčku.
Zapékací misku nebo pekáček vymastíme. Uvařené a prochladlé brambory nakrájíme na plátky. Vejce také nakrájíme na plátky. Slaninu nakrájíme na kostičky a osmahneme v ní nadrobno nakrájenou cibuli. Dno zapékací misky vyložíme vrstvou brambor, pomastíme slaninou s cibulkou, na ně srovnáme vrstvu vajec, která osolíme a opepříme. Tak pokračujeme, až poslední vrstvou jsou brambory. Dáme do předem vyhřáté trouby zapéci, potom poklademe vločkami másla, zalijeme mlékem rozkvedlaným s vejci a mírně přisoleným a dopečeme. Chceme-li mít na bramborách pěknou kůrčičku, vynecháme máslo před zalitím a krátce před dopečením brambory posypeme strouhaným sýrem a pokapeme máslem. Podáváme se salátem.
68. Brambory zapečené s vejci a sýrem
1 kg brambor, asi 100g rostlinného tuku, 6 vajec, sůl, 3 stroužky česneku nebo česneková pasta, 3-4 trojúhelníčky taveného ementálu, 2,5 dl mléka, pažitka nebo petrželka.
Brambory uvaříme ve slupce, oloupeme a prochladlé nakrájíme na plátky. Čtyři vejce uvaříme natvrdo, oloupeme a rozsekáme na menší kousky. Sýr nastrouháme. Zapékací mísu vymažeme tukem. Zbylý tuk rozehřejeme, ochutíme utřeným česnekem a solí. Na dno mísy dáme vrstvu brambor, na ni nasypeme vrstvu vajec a sýra, pokapeme ochuceným tukem, a tak pokračujeme, až vše spotřebujeme. Poslední vrstvou musí být brambory. Vložíme do předehřáté trouby a asi deset minut zapékáme. Potom zalijeme mírně osoleným mlékem s rozkvedlanými zbylými vejci. Zapečeme do růžova. Při podávání sypeme pažitkou nebo petrželkou a doplňujeme salátem upraveným s některým zakysaným mlékem.
69. Zbojnická pochoutka
3 brambory, kmín, 2 stroučky česneku, pepř, 50g salámu, sůl, 1 vejce, strouhaný sýr.
Brambory nastrouháme a přidáme kmín, pepř, sůl, česnek, promícháme. Na pánvi opečeme placku na 1 straně, otočíme, poklademe salámem, zalijeme rozšlehaaným vejcem a posypeme sýrem. Pečeme, až vejce ztuhnou.
70. Plněné brambory
8 velkých brambor, lžíci zeleného hrášku, zelenou papriku, sůl, citrónovou šťávu, cibuli, tuk.
na omáčku: 4 rajčata, cibuli, 1/4 lžičky papriky, citrónovou šťávu, kostku cukru, 3 lžíce másla, sůl.
Brambory oloupeme a rozpůlíme, vydlabeme vnitřek a naplníme jemně rozsekanou zeleninou, osolenou a pokapanou citrónovou šťávou. Poloviny brambor opět spojíme, spíchneme párátky, dáme je do rozpáleného tuku a smažíme dozlatova. Rajčata a cibuli rozkrájíme s dusíme na másle až vznikne kaše, prolisujeme a přidáme zbylé ingredience na omáčku. Teplou omáčku podáváme zvlášť.
71. Katalánské brambory
1 kg brambor, 200g tvrdého sýra eidam, 2-3 stroužky česneku, olej, sůl.
Brambory nakrájíme za syrova na plátky do mísy, přimícháme prolisovaný česnek, olej a zamícháme. Poté dáme na plech a pečeme 45 minut při 180 stupních. Před dopečením posypeme nastrouhaným sýrem. Až se sýr rozpustí je hotovo.
72. Alpské brambory
100g brambor, slanečci, 5 vajec, 1,25 dl smetany, 3 lžíce másla, cukr, citrónová šťáva.
Brambory uvaříme ve slupce, oloupeme a nakrájíme na kolečka. Do vymaštěné formy či remosky dáme vždy vrstvu brambory a vrstvu drobně nakrájených slanečků a vajec natvrdo. Navrch přijde vrstva brambor. Zalijeme smetanou do které jsme rozkvedlali 2 vejce, poklademe kousky másla a zapečeme. Podáváme s hlávkovým salátem, na který připravíme nálev z převařené vody, cukru a citrónové šťávy.
73. Švýcarské brambory
vařené brambory, slanečci, vařená vejce, 1,25 l smetany, 2 vajíčka, 100g sýra na strouhání, máslo, strouhanku a tuk na vymazání a vysypání pekáčku.
Uvařené studené brambory nakrájíme na plátky, vyložíme jimi vymazaný a vysypaný pekáč. Na bramborovou vrstvu dáme nadrobno nakrájené slanečky, na ně nadrobno nasekaná vařená vejce, a dokončíme opět vrstvou brambor. Vše zalijeme 1,25dl smetany s rozkvedlanými 2 vajíčky, a strouhaným sýrem. Povrch poklademe vločkami másla a v rozehřáté troubě upečeme.
74. Francouzské brambory
1 kg vařených brambor, 250g pařížského salámu nebo uzeného masa, 3 natvrdo vařená vejce, 1 velká cibule, sůl, kmín, pepř, sádlo na vymazání pekáčku, šálek mléka a 2 vejce na zalití, olej.
Uvařené, studené brambory oloupeme a nakrájíme na plátky. V rozpáleném oleji osmažíme cibulku, přidáme nakrájený salám a krátce jej opečeme. Pekáček nebo jinou vhodnou misku vymažeme sádlem, na dno dáme vrstvu brambor, kterou posypeme špetkou kmínu a osolíme. Další vrstvu tvoří opečená uzenina s cibulí a na kolečka nakrájená vejce. Znovu opakujeme brambory, maso s cibulí, vejce, Poslední vrstvu tvoří brambory. Pak vše pokapeme tukem, posolíme, popepříme a v troubě zapečeme. Asi po 20 minutách zalijeme mlékem s rozšlehanými vejci a ještě asi 20 minut opékáme.
75. Švédské brambory
1-1/2 kg brambor, 3-5 pórků, 3 dl sladké smetany nebo šlehačku, pepř, sůl, máslo.
Zapékací misku vymažeme máslem a do ní naskládáme vrstvu na plátky nakrájených brambor, vrstvu na kolečka nakrájeného pórku, osolíme a opepříme a klademe další vrstvy. Jako vrchní vrstva má být vrstva z brambor. Vše zalijeme šlehačkou (více tuku) nebo smetanou, tak aby vše bylo ponořené, protože se smetana vypeče. Zapékací mísu pak vložíme do trouby a pečeme, až povrch nabude zlatavé barvy. Tento pokrm se hodí ke všemu, k přírodnímu masu, bez masa, studené i teplé.
76. Chorvatské brambory
Počítáme asi 2 žloutky s 1/16 l bílého vína na 750g brambor.
Na másle podusíme nakrájenou cibuli a petrželku, přdáme uvařené a na plátky nakrájrné brambory, osolíme, poprášíme strouhaným muškátovým oříšlem, ochutíme utřenám česnekem a podusíme. Potom na závěr přelijeme žloutky, které jsme rozkvedlali v bílém víně a necháme zatuhnout. Vše zapečeme.
77. Lionské Brambory
Brambory uvaříme ve slupce, oloupeme, nakrájíme na plátky a osmahneme na másle. Vedle si na másle zpěníme cibuli nakrájenou na kroužky, osolíme, opepříme a lehce promícháme s brambory. Povrch posypeme sekanou petrželkou. Podáváme hned.
78. Žebrácké brambory s česnekovou omáčkou
Pro 2 osoby - 4 velké brambory, 3 středně velké cibule, 150 g anglické slaniny, 100g šunky od kosti, petržel, kmín, černý pepř, 150g blaťáckého zlata, velký bílý jogurt, 1 neochucené žervé, česnek, sůl, citrón, bazalku, rozmarýn, olivový olej, lžíci majonézy, ocet, plnotučnou hořčici, rajčata, čínské zelí, pažitka, syrová červená řepa, alobal.
Předem uvaříme 4 velké brambory ve slupce kterou jsme předtím očistili kartáčkem. Studené brambory v půlce rozkrojíme, a jednu půlku lžičkou vydlabeme, druhou polovinu použijeme jako pokličku. Nakrájíme slaninu, šunku a cibulku a dáme opéct a zpěnit na pánev. Přidáme černý pepř a sůl. Nakrájíme sýr Blaťácké zlato na plátky a petrželku. Vydlabanou bramboru naplníme připravenou směsí z pánve, navrch dáme plátek sýra a petrželku, okmínujeme a přiklopíme nevydlabanou půlkou brambory. Naplněnou a složenou bramboru ozdobíme větvičkou čerstvého rozmarýnu a zabalíme do alobalu. Takto připravené brambory dáme péci do vyhřáté trouby. Mezitím si připravíme česnekovou omáčku. Do misky dáme bílý jogurt, přidáme jedno žervé, přidáme česnek, opepříme, přidáme sušenou bazalku, sůl, drcený rozmarýn, přidáme majonézu a pokapeme citrónem (i koncentrátem). Vše řádně promícháme a dáme do lednice rozležet. Nyní připravíme zeleninový salát. Nakrájíme půlku čínského zelí na nudličky, nakrájíme cibuli na kostičky, pokrájíme rajčata na půlměsíčky. Na pánvičce osmahnem pokrájenou slaninu. Do misky dáme hořčici, ocet, olivový olej a prošleháme, osolíme a opepříme, přidáme nakrájenou cibuli, přistrouháme červenou řepu, vmícháme osmaženou slaninu bez oleje, přidáme nakrájenou zeleninu, přidáme bramborovou hmotu z vydlabaných brambor a důkladně promícháme. Na talíř dáme upečenou plněnou bramboru, trochu salátu a česnekovou omáčku.
79. Bramborové knedlíky se salámem (se škvarky)
1 kg vařených brambor, 8 dkg krupice, 20 dkg hrubé mouky, 1 vejce, 1 lžička soli.
NÁPLŇ: 20 dkg na kostičky nakrájeného salámu, osmažená cibule zahuštěná 2 dkg strouhanky, pepř, sůl.
80. Bramborové knedlíky po staročesku
600g brambor, sůl, 100g hrubé mouky, 100g krupice, 2 vejce, 2 housky, 50g másla, 40g strouhané housky.
Vychladlé uvařené a oloupané brambory nastrouháme, osolíme, přidáme krupici, hrubou mouku a vejce a hněteme těsto tak dlouho, až se přestane lepit na prsty. Potom přimícháme na másle osmažené kostičky nakrájené housky a tvoříme středně velké knedlíky, které vaříme ve vařící osolené vodě. Scezené uvařené knedlíky překrojíme, posypeme smaženou strouhankou a omastíme máslem.
81. Chlupaté knedlíky (klouzáky)
1 kg brambor, 2 lžičky soli, 1 vejce, 100g hrubé mouky, 60g strouhanky, 3 lžičky soli do vody ve které klouzáky vaříme.
Syrové brambory (klouzáky neuděláme z nových brambor) jemně nastrouháme na struhadle s malými otvory, masu dáme do cedníku a necháme odkapat (trochu zmáčkneme, ale ne moc, masa musí být viditelně navlhlá), přidáme sůl, vejce, hrubou mouku, strouhanku a řádně promícháme. Ostrou lžíci namočenou ve vřelé vodě vykrajujeme kousky (tak na půl lžíce) a vhazujeme je do vařící slané vody (do tří litrů vody dáme tři lžičky soli), uvaříme knedlíky z poloviny těsta, vyndáme nejlépe takovou děravou sběračkou - aby lépe odkapaly, dáme do mísy a teplé trouby. Do té samé vody zavaříme knedlíky z druhé poloviny těsta. Po vložení várky do vody vždy knedlíky vařečkou nadzvedneme, aby se nepřivařily ke dnu hrnce, vaříme podle velikosti 8 - 10 minut. Uvaříme si zelí, pokud vaříme kyselé, kromě domácího, kupujeme raději to v sáčcích, není tak pronikavě ostré jako to ve skleničkách. ( to po tom musíme dost proplachovat, případně i dosladit), celkově vaříme ve vodě asi 50 minut (vody jen tolik, aby bylo zelí zakryté). Zelí vyklopíme do cedníku a necháme okapat. Knedlíky můžeme rozkrojit, dáme na talíře, zelím posypeme, mastíme sádlem, pokud jsme maso pekli, mastíme vypečenou šťávou. Navrch můžeme dát teplé škvarky, pokud je nemáme můžeme i mírně posypat cibulkou osmaženou na sádle - oboje není nutné. Maso ke klouzákům (i bramborovým či houskovým knedlíkům) - pečené vepřové i uzené, uzené maso vařené.
82. Jozefčiny chlupaté knedlíky
5 velkých brambor, 5 rohlíků, sůl.
Syrové, oloupané brambory se nastrouhají na jemném struhadle. Na tom, co se nedělají nudličky. Rohlíky nakrájíme na kostičky. Vše dohromady smícháme v míse, osolíme, uděláme menší knedlíky a vaříme čtvrt hodiny až 20 minut, podle velikosti, ve slané vodě. Knedlíky jsou daleko nejrychlejší a nejlepší. Dělají se bez mouky. Se zelím a skanou jsou výborné.
83. Knedlík s uzeným masem v ubrousku
120g másla, 3 vejce, 2 žloutky, 250g uzeného masa, 250g vařených brambor, 130g strouhané housky, špetka muškátového květu, pažitka, sůl.
Máslo utřeme, přidáme vejce, žloutky, sůl, sekané uzené maso, vařené strouhané brambory a strouhanou housku. Přidáme krájenou pažitku nebo sekanou zelenou petržel, trochu muškátového květu a promícháme. Zavážeme do vymaštěného ubrousku a vaříme v osolené vroucí vodě 45 minut.
84. Chlupačky
6 velkých syrových brambor. 250g hrubé mouky, lžička soli, 150g méně hodnotného uzeného masa (hlava, koleno), lžíce sádla.
K nastrouhaným bramborám přidáme sůl a mouku. Vypracujeme těsto z něhož lžící vytvoříme jako švestky velké knedlíčky, které zavařujeme do vroucí osolené vody, nebo ještě lépe do vroucí uzené polévky. Po 8-10 minutách knedlíčky sítem vybereme a dáme na talíř. Posypeme je na sádle rozškvařeným - méně hodnotným uzeným masem.
85. Lepenice
1 kg brambor, sáček nebo sklenici kysaného zelí, 2 lžíce sádla nebo rostlinného tuku, 1 cibule, kmín, cukr.
Oloupané a rozkrájené brambory uvaříme v osolené a okmínované vodě. Kysané zelí překrájíme, cibulku rozkrájíme a osmahneme na tuku. 2/3 překrájeného zelí přidáme k cibulce, ochutíme cukrem a dusíme. Uvařené brambory zcedíme, rozmačkáme a vmícháme do nich podušené i syrové zelí. Podáváme samostatně jako lehkou večeři nebo jako přílohu k uzenině, sekané, uzenému masu atd.
86. Závin s kysaným zelím
Na těsto: 500g moučnatých brambor, sůl, vejce, polévková lžíce krupice.
Na náplň: 750g kyselého zelí, sůl, pepř, kmín, 100g prorostlého špeku, 1 cibuli a čtvrt litru kysané smetany.
Brambory uvaříme, nastrouháme a s ostatními přísadami uděláme tuhé těsto. Potom špek a cibuli jemně nakrájíme a osmažíme, přidáme kyselé zelí s kořením a společně podusíme. Pak ještě přidáme kysanou smetanu a necháme vychladnout. Těsto vyválíme, navrch dáme náplň a zavineme. Pečeme do zlatova při 180 stupních. Jako příloha je výborný nějaký zeleninový salát nebo bylinkové omáčky.
87. Bramborové krokety
náplň: 200g mletého masa, cibule, česnek, sůl, pepř, oregano, jiné koření dle chuti, 1 vajíčko.
Těsto připravíme obvyklým způsobem, nebo ze sáčku. Na pánvi na tuku zpěníme cibulku, přidáme utřený česnek, mleté maso, přisolíme, opepříme, přidáme oregano nebo jiné koření, a necháme trochu produsit, prosmažit. Na závěr můžeme ještě zalít jedním vajíčkem a zamíchat a necháme vychladnout. Z bramborového těsta vyválíme placku, nakrájíme na obdélníky, na každý dáme lžící vychladlou náplň, obdélníček zabalíme a omočíme jako řízek v rozšlehaném vejci, obalíme ve strouhance, a osmahneme.
88. Bramborové kroketky
Brambory, mléko, máslo, petrželka, sůl, pepř, strouhaný sýr, vejce, strouhanka, olej.
Vařené brambory najemno nastrouháme, smícháme s mlékem, máslem, zelenou petrželkou, solí a pepřem. Ze směsi vytvoříme kroketky, posypeme nastrouhaným sýrem, obalíme ve vejci a strouhance a usmažíme na oleji.
89. Krokety č.1
800g brambor, sůl, 30g krupice, 250g hrubé mouky, 2 vejce 150g uzeného masa, tuk na smažení, pepř, petržel.
Oškrábané brambory uvaříme v osolené vodě, uvařené slijeme a za horka prolisujeme, nebo zasypané krupicí na pomoučeném válu rozmačkáme, až nezůstanou žádné kousky. Přidáme sůl, vejce, podle potřeby mouku, na kostičky nakrájené uzené maso, pepř, usekanou zelenou petržel a vypracujeme těsto. To upravíme do tvaru kroket, které pak obalíme ve vejci a strouhance a smažíme na tuku do zlatova. Podáváme teplé na mělkém talíře ozdobené petrželkou, možno s tatarskou omáčkou nebo se zeleninovou oblohou (hrášek, kukuřice, červená řepa, cibule, hořčice).
90. Krokety č.2
1 kg brambor, 2 žloutky, 3 dl oleje, 30g hrubé mouky, sůl.
Ve slupce uvařené brambory oloupeme, prolisujeme, přidáme sůl, žloutky a vypracujeme těsto, z něhož lžící ukrajujeme a tvoříme kuličky, které obalujeme v mouce a smažím e v rozpáleném oleji dorůžova.
91. Krokety ze zbylé bramborové kaše
Asi 3 šálky bramborové kaše, 2 vejce, sůl, pepř, strouhanky dle potřeby, olej na smažení.
Do kaše zamícháme žloutky, osolíme, okořeníme a přimícháme tolik strouhanky, až vznikne husté těsto. Na prkénku posypaném strouhankou uděláme krokety, obalíme je v rozšlehaných bílcích a strouhance a prudce usmažíme. Necháme je na papírovém ubrousku okapat. Podáváme s hlávkovým salátem.
92. Vaječné krokety po Americku
6 vajec, 700g brambor, 200g zeleného hrášku nebo jiné zeleniny, olej, mletý pepř, sůl.
Uvařené a oloupané brambory rozmačkáme, osolíme, opepříme, přidáme 2 vejce a dobře promícháme. Pak přidáme vařený nebo konzervovaný zelený hrášek (fazolové lusky, karotku). Ze směsi zformujeme větší placky, které usmažíme v horkém tuku. Na každou kroketu položíme volské oko, osolíme a hned podáváme. Krokety můžeme připravit i tak, že je nejprve obalíme v rozšlehaném vejci a strouhance a teprve pak smažíme. Také tyto krokety podáváme horké s volským okem nebo míchanými vejci.
93. Bramborové karbanátky s uzeným masem
500g vařených brambor, 200g vařeného uzeného masa, 2 vejce, petrželová nať, hladká mouka na obalení, sůl, pepř, olej na smažení, strouhanka.
Vařené maso nakrájíme na drobné kousky a k němu přidáme studené vařené oloupané a nastrouhané brambory, sůl, sekanou petrželovou nať, vejce a špetku pepře. Směs dobře propracujeme a tvoříme malé karbanátky, které namáčíme v hladké mouce, rozšlehaném vejci a obalujeme ve strouhance. Smažíme na oleji do zlatova. Podáváme s hlávkovým zelím.
94. Zadělávané bandory
500g brambor vařených den předem, 2 dl podmáslí, 1 dl sladké smetany, lžíce másla, vrchovatá lžička hladké mouky, kopr, sůl.
Za stálého míchání přivedeme k varu osolenou směs podmáslí, smetany a másla, v níž jsme rozkvedlali mouku. Krátce povaříme, ochutíme koprem, přidáme na kolečka pokrájené brambory, prohřejeme a ihned podáváme.
95. Štrochany
300g vařených a 300g syrových brambor, 3 žemle, 50g másla, 1 dl mléka, sůl, mléko na vaření, máslo na omaštění.
Vařené i syrové brambory ustrouháme (syrové necháme okapat přes síto a usazený škrob do nich vrátíme), žemle pokrájíme a na másle osmahneme a všechny suroviny - podle chuti osolené - zaděláme s mlékem. Z těsta vykrajujeme lžící nočky, které zavařujeme d o osoleného mléka, po 8-10 minutách vybíráme děravou naběračkou, mastíme máslem a podáváme s kyselím zelím.
96. Střapačky se zelím
750g brambor, 150g hrubé a 150g hladké mouky, sůl, pepř, 300g kysaného zelí, cibuli, 50g sádla, 50g slaniny, ocet, cukr.
Oškrábané brambory nastrouháme na jemném struhadle, přidáme sůl, pepř, obě mouky a vypracujeme těsto. Na prkénku krájíme malé noky, dáme do mírně osolené vařící vody a za občasného míchání vaříme asi 6 minut. Usmažíme cibulku, přidáme nakrájené zelí, zalijeme vodou a dusíme doměkka. Zelí podle chuti dosolíme, dochutíme octem a cukrem. Hotové promícháme s vařenými střapačkami. Porce sypeme na kostičky nakrájenou roztavenou slaninu.
97. Tvarůžkový bác
500g syrových brambor, 1 l mléka, 300g Olomouckých tvarůžků, polohrubá mouka podle potřeby, 2 vejce, 50g droždí, palička česneku, sůl, pepř, majoránka, sádlo.
Brambory nahrubo nastrouháme a vymačkáme z nich vodu. Přidáme vlažné mléko, utřený česnek, vejce, rozdrobené kvasnice, sůl, koření a tolik mouky, aby vzniklo těsto o něco hustší než na lívance. Do něj zamícháme na vetší kousky pokrájené tvarůžky (to celé můžeme ještě vylepšit na vetší kousky pokrájeným vařeným uzeným masem či salámem). Pekáč bohatě vymastíme sádlem, těsto do něj nalijeme a necháme na teplém míste kynout. Když vzejde, strčíme pekáč do předehřáté trouby a zvolna pečeme zhruba hodinu. Bác lze podávat teplý i studený.
98. Hečepeče
300g dopoloměkka vařených brambor, 200g kyselejších jablek, sůl, 100g másla, 100g houskové strouhanky.
K oloupaným bramborám uvařeným dopoloměkka přidáme oloupaná odjadřincovaná jablka a dovaříme. Vodu slijeme, jablka s bramborami umeleme na masovém strojku, rozšleháme, přisolíme a podáváme sypané strouhankou osmaženou na másle.
99. Brambory nadívané
12 dopoloměkka vařených brambor, 100g syrového vepřového mozečku, 100g vařené šunky, 1 strouhaná cibule, 2 vejce, 3 lžíce smetany, 50g másla, sůl, pepř.
Z každé brambory seřízneme - vždy na jedné straně - "víčko", vydlabeme vnitřky a dutiny naplníme nádivkou připravenou z mletého mozečku, jemně usekané šunky, strouhané cibule, 1 vejce, smetany, pepře a soli. Brambory srovnáme do ohnivzdorné misky a zalijeme sněhem z bílku, do něhož jsme zvolna rozšlehali žloutek a rozpuštěné máslo. Pečeme asi 20-25 minut ve středně vyhřáté troubě.
100. Brambory na způsob Warde
1 kg brambor, 50g másla, 1 cibule, 1 stroužek česneku, sůl, citrónová šťáva, hovězí vývar, petrželka.
Oloupané brambory uvaříme v osolené vodě, zcedíme a rozšťoucháme. V másle osmahneme nadrobno nakrájenou cibuli a utřený česnek a zalijeme na brambor y. Nakonec zakapeme citrónovou šťávou a trochu procezeného dobře ochuceného horkého vývaru. Při podávání sypeme petrželkou. Podáváme jako přílohu ke grilovaným masitým pokrmům.
101. Statkářská bída
200g vařené šunky, 10 vajec, 200g vařených brambor, 5 dl kysel é smetany, 50g másla, 50 g cibule, 80g polohrubé mouky, sůl.
Z velikonoční kuchyně - Na másle zpěníme nadrobno nakrájenou cibuli. Přidáme mouku a 2-3 minuty obojí mícháme na ohni. Posléze přilijeme smetanu. Za stálého kvedlání omáčku povaříme. Na malé kousky nakrájíme šunku, na větší na kostičky natvrdo uvařené vejce, na ještě větší vařené brambory. Všechny suroviny v omáčce opatrně promícháme a necháme 2-3 hodiny rozležet.
102. Pikantní přílohové brambory
1 kg brambor, 50g másla, 1 cibule, 1 stroužek česneku, sůl, citrónová šťáva, hovězí vývar, petrželka.
Oloupané brambory uvaříme v osolené vodě, scedíme a rozšťoucháme. Na másle osmahneme nadrobno nakrájenou cibuli a utřený česnek a nalijeme na brambory. Nakonec zakapeme citrónovou šťávou a trochou procezeného horkého vývaru. Při podávání sypeme petrželkou. Podáváme jako přílohu ke grilovaným pokrmům.
103. Bramborová příloha s jablky
800g horkých vařených brambor, 400g jablek, 80g zeleniny, 1 větší cibule, sůl, mletý pepř, majoránka.
Slaninu nakrájíme na kostičky a rozpustíme v rendlíku. Přidáme nadrobno nakrájenou cibuli a oloupaná, na kostičky nakrájená jablka bez jádřinců. Když jablka změknou, přidáme oloupané, na kostičky brambory a spolu opečeme. Podle chuti osolíme, opepříme a ochutíme rozemnutou majoránkou. Takto upravené brambory chutnají k tučnějším pečením, k jelítkům i k bílé klobáse.
104. Zeleninové brambory s bylinkami
600g brambor, kmín, 2 karotky, 1 cibule, 1 šálek hrášku, 1 větší pórek, mísa mladých hluchavkových listů, 4 lžíce másla či tuku, 1 žervé či jemný tvaroh, zakysaná smetana, pažitka, petrželka, 1 lžička vegety, mletý pepř, sůl.
Brambory oloupeme a uvaříme ve slané vodě s kmínem do měkka. Mrkev, cibuli a pór nakrájíme na tenká kolečka. Máslo rozehřejeme na pánvi, přidáme mrkev, opečeme, vsypeme kolečka póru a cibule, hluchavku, hrášek a 10 minut minut podusíme. Osolíme, přidáme pepř a vegetu. Brambory rozmačkáme a smícháme se zeleninou. Žervé nebo tvaroh rozšleháme se smetanou, osolíme, opepříme, promícháme s e sekanou petrželkou a pažitkou a jednotlivé porce touto hustou směsí přelijeme.
105. Bramborová kaše s krupkami
750g brambor, 200g krupek, 20g sádla, sůl, 1-2 stroužky česneku, mletý pepř, mleté nové koření, majoránka, asi 2,5 dl mléka.
Oloupané brambory dáme vařit do osolené vody s kmínem. Zvlášť v osolené vodě se sádlem uvaříme doměkka krupky. Měkké brambory rozšťoucháme, zředíme vroucím mlékem na kaši, vmícháme ocezené horké krupky, ochutíme česnekem utřeným se solí a kořením a vymícháme jemnou kaši, která má chuťově připomínat jitrničkový prejt. Můžeme podávat jako samostatný pokrm se salátem nebo jako přílohu k opékané klobáse nebo ohřívané uzenině.
106. Pečená bramborová kaše
200g brambor, 1 žloutek, půl lžičky másla, muškátový květ, sůl.
Oloupané brambory uvaříme v osolené vodě, scedíme, prolisujeme, rozšleháme, přidáme žloutek, máslo, ochutíme muškátovým květem a osolíme.. Cukrářským sáčkem s ozdobnou trubičkou nastříkáme na vymaštěný plech malá kolečka nebo jiné tvary a v hodně rozpálené troubě krátce zapečeme.
107. Bramborová "Bublanina"
4 vejce, 160g cukru, 1/2 citrónu, 300g vařených studených brambor, 200g ovoce, tuk a mouku na plech.
Žloutky utřeme s cukrem do pěny, přidáme strouhané brambory, šťávu a nastrouhanou kůru z dobře omyté ho citrónu a nakonec vmícháme tuhý sníh z bílků. Těsto dobře propracujeme. Dáme je na vymazaný a vysypaný plech, poklademe ovocem a zvolna pečeme 30-35 minut.
108. Bramborový nákyp s jablky č.1
350g brambor, 400g jablek, 100g slaniny, tuk, 200 ml smetany, majoránka, sůl pepř, 100g sýra ementál.
Brambory a jablka oloupeme, nakrájíme na plátky, a po vrstvách klademe do vymaštěné zapékací misky. Přidáme slaninu nakrájenou na nudličky. Zalijeme smetanou ke šlehání ochucenou lžičkou majoránky, solí a pepřem. Posypeme nastrouhaným sýrem a pečeme v troubě předehřáté na 200OC asi 40-45 minut.
109. Bramborový nákyp s jablky č.2
250g brambor vařených ve slupce, 250g brambor syrových, 300g jablek, 50-70g hrubé mouky, 60g másla, 80g moučkového cukru, vejce, sůl.
Syrové oloupané brambory nastrouháme a vymačkáme vodu. Přidáme strouhané nebo prolisované vařené brambory, vejce, mouku a sůl. Nakonec do těsta vmícháme kostičky oloupaných jablek zbavených jádřinců. Směs urovnáme do vymazané formy a v troubě upečeme. Během pečení potíráme máslem. Upečený nákyp sypeme cukrem.
110. Bramborový nákyp se šunkou
800g moučných brambor, 300 g vařené šunky, 40g másla, 1 lžíce mouky, 0,5 l mléka, trocha soli, bílý pepř, strouhaný muškátový oříšek, 2 žloutky, 50 g strouhaného sýra, 1 velká cibule.
Brambory uvaříme ve slupce, oloupeme a nakrájíme na kostičky. Šunku také nakrájíme na kostičky a smícháme s brambory. Z 20g másla a mouky uděláme jíšku, dobře promícháme s mlékem a necháme několik minut vařit, přisolíme, opepříme, přidáme muškátový oříšek. Odstavíme z ohně a vmícháme dva žloutky. Do této omáčky (bešamelu) přimícháme brambory se šunkou a naplníme jimi ohnivzdornou misku nebo pekáček. Povrch ještě posypeme strouhaným sýrem a necháme asi 30 minut péci při 220 stupních. Ve zbylých 20 g másla osmažíme cibulku a hotový nákyp touto cibulkou ozdobíme. Podáváme se zeleninovým salátem nebo sezónním ovocem.
111. Smažené bramborové vdolky
500g polohrubé mouky, 200g vařených brambor, 80g tuku, 80g cukru, 1 vejce, 30g droždí, sůl, asi 1,25 dl mléka, ztužený tuk na smažení.
Droždí utřeme v misce s cukrem, přidáme 2 lžíce mléka a mouky a necháme vzejít kvásek. Potom přidáme další prosátou mouku , ustrouhané studené brambory a mléko, ve kterém jsme rozmíchali žloutek. Těsto osolíme a vypracujeme, aby bylo dosti tuhé. Necháme vykynout, rozválíme na placku tlustou asi 1 cm a vykrajujeme kolečka, která pro opětném vykynutí smažíme podobně jako koblihy. Vdolečky také můžeme v prudké troubě rychle opéci, a potom jen dosmažit. Hotové vdolečky pomažeme povidly, sypeme strouhaným tvarohem a kropíme zakysanou smetanou nebo zdobíme lžičkou jogurtu. Horké vdolečky možno také obalovat e skořicovém cukru.
112. Bramborové preclíky
200g brambor, 200g polohrubé mouky, sůl, špetka prášku do pečiva, 1 lžíce mléka, tuk na vymaštění plechu.
Vychladlé uvařené brambory nastrouháme, přidáme mouku, sůl, prášek do pečiva a mléko. Vypracujeme těsto a vytvarujeme z něho váleček, který nakrájíme na stejně velké kousky. Z nich tvoříme preclíčky, které potřeme vejcem, omočíme pomazanou stranou v máku a upečeme na plechu v troubě do křupava.
113. Slané bramborové tyčky
150g brambor, 150g mouky, 150g másla, 3 žloutky, sůl, vejce na potření, kmín nebo mák, popř. sýr.
Utřeme žloutky s máslem a solí, přidáme uvařené nastrouhané brambory a mouku a vypracujeme těsto, které rozválíme na 0,5 cm silný plát. Válečkem jej přeneseme na vymazaný plech a okraje podle plechu odřízneme. Potom jej rozřežeme na tyčinky asi 10 cm dlouhé a 1 cm široké. Potřeme je rozšlehaným vajíčkem a posypeme solí, kmínem, mákem nebo sýrem. Opečeme prudce ve vyhřáté troubě.
114. Bramborové řízky č.1
1/2 kg vařených brambor, 1 vejce, 2 oloupané vuřty nebo párky, sůl, pepř, mouka, mléko, strouhanka, olej na smažení.
Brambory rozmačkáme nebo nastrouháme, přidáme vejce, nadrobno nakrájené oloupané vuřty (párky), osolíme a opepříme a vše promícháme. Těsto podle potřeby zahustíme moukou, nakrájíme na stejné kousky, z nich utvoříme placičky, obalíme je v mouce, povlažíme mlékem, obalíme ve strouhance a v horkém oleji je osmažíme. Podáváme s dušeným kysaným zelím, zelným salátem nebo špenátem.
115. Bramborové řízky č.2
500g brambor, 2 liberecké párky, 2 vajíčka, 3 lžíce krupice, sůl, pepř, mléko, hladkou mouku a strouhanku na obalení, tuk na smažení.
Studené vařené brambory oloupeme, nastrouháme, přidáme vajíčka, osolíme a opepříme a pak do této hmoty vmícháme nadrobno nakrájené liberecké párky a krupici. Pokud je hmota příliš řídká, tak ji zahustíme trochou strouhanky. Z těsta pak vytvoříme řízečky, ty obalíme v hladké mouce, omočíme v mléce ve kterém můžeme rozšlehat vajíčko, a nakonec obalíme ve strouhance. V dobře rozehřátém tuku smažíme po obou stranách. Salát z kysaného zelí zajistí kromě výborné chuťové kombinace i příděl vitamínů.
116. Škubánky
1 kg brambor, 150g mouky, trocha soli, trocha sádla nebo oleje.
Oloupané a na dílky nakrájené brambory zalijeme vařící osolenou vodou a napůl uvaříme. Pak vodu slijeme zvlášť do kastrůlku, brambory rozmačkáme a obrácenou vařečkou uděláme pár dírek až ke dnu. Posypeme moukou (hladkou-jemnější nebo hrubou-lépe se pracuje). Na moukou vlijeme zpět asi polovinu slité osolené horké vody, přikryjeme pokličkou a na velmi mírném ohni necháme asi 20 minut propařit. Pokud zbude nějaká voda tak ji slijeme. Hmotu vymícháme na hladké těsto. Podle chuti můžeme ještě přisolit. Škubánky potom vykrajujeme lžící namočenou v rozpuštěném sádle. Podáváme s mletým mákem a cukrem na sladko ale můžeme také opéci na slano do červena.