Co lze vařit v mikrovlnce?
Jak ušetřit čas v kuchyni? S čím vším si poradí mikrovlnná trouba stejně dobře jako klasický sporák či trouba?
Nejen čas ale i energii a tím pádem i finance lze ušetřit, nebudeme-li zapomínat na to, že mikrovlnná trouba je určená nejen na ohřev potravy. Vařit se dá téměř vše, ať už metodou pokus-omyl, nebo s pomocí receptů. My se dnes seznámíme se základní přípravou základních surovin.
Zásady vaření potravin v mikrovlnné troubě
Zeleninu či přílohy vaříme vždy s alespoň trochou tekutiny. Až na výjimky je kromě vhodné varné nádoby nutné používat též vhodný poklop, například tedy nekovovou poklici, víčko, případně talíř nebo poklop určený přímo do mikrovlnné trouby. Zajistíme tak rychlejší tepelnou úpravu.
Vaříme zeleninu v mikrovlnce
Jistě několikrát do měsíce vaříme brokolici, květák, brambory nebo mrkev. Jak připravit půl kila zeleniny při 600W?
Květák
Čerstvý květák umyjme a rozdělme na stejně velké růžičky. Ty vložme do nádoby spolu s trochou vody. Vše přikryjme a vařme při 600W asi 10 minut. Během vaření čas od času květák promíchejme. Po zazvonění budíku ještě nechejme květák asi 3 minuty odstát.
Brokolice
Též brokolici je třeba naporcovat a tvrdé košťály odstraňme úplně. Vložme ji do nádoby tak, aby stonky směřovaly ke kraji, podlijme je pár lžícemi vody a zakrytou ji vaříme. V polovině osmiminutového vaření je obraťme stonky směrem ke středu.
Zelí
Zelí nejprve očistíme a dále nakrouháme. Vše podlijeme 2 lžícemi vody a přikryjeme. Bílé zelí připravujme asi 8 minut, červené zhruba 10 minut. Opět je vhodné zeleninu během vaření promíchat.
Mrkev
Baby karotku nechejme vcelku, větší mrkve nakrájejme na kolečka či plátky. Do nádoby opět patří 2 - 3 lžíce vody a nezbytný poklop. Během osmiminutového vaření mrkev promíchejme, po dovaření ji nechejme ještě dvě minuty odstát.
Brambory
Brambory připravíme zhruba za 10 minut. "Zemáky" o stejné velikosti oloupeme, propícháme a zabalíme je do ubrousku. Narovnáme je podél okraje mísy a vaříme bez přikrytí. V polovině vaření je obrátíme a přerovnáme. Po dovaření je ještě asi 5 minut necháme odstát. Poté je podáváme vcelku nebo naporcované dle libosti.
Vaříme luštěniny v mikrovlnce
V případě luštěnin se budeme bavit o době varu potřebné pro uvaření 250g potraviny při výkonu 600W.
Čočka
Po nezbytném přebrání a proprání ji vložme do větší nádoby a zalijme ji vroucí vodou. Budík mikrovlnky nastavme na 20 minut, během té doby alespoň dvakrát čočku promíchejme. Podle potřeby vařme čočku i déle.
Hrách a fazole
Předem namočený hrách propláchněme a vodu slijme. Vložme jej do velké nádoby a zalijme vroucí vodou. Vaříme jej následně za občasného promíchání asi 30 minut a poté jej necháme několik minut odstát, v případě, že není měkký, vaříme ho ještě dalších 5 minut. Podobně postupujeme i při přípravě fazolí.
Vaříme těstoviny v mikrovlnce
Těstoviny jako kolínka nebo špagety připravujeme opět při 600W. Porci těstovin o váze zhruba 250 gramů dáme do vhodné velké nádoby a přelijeme je vroucí vodou, aby byly zcela ponořeny. Nádobu nezakrýváme. Vodu můžeme osolit a přidat lžíci oleje. Během vaření je dobré těstoviny alespoň jednou promíchat. Po dovaření je necháme ještě asi 4 minuty odstát a pak je slijeme.
Mnoho dalších užitečných rad, jak si mikrovlnku vybrat, jak o ni pečovat, aby správně fungovala, a řadu receptur na mikrovlnná jídla naleznete například v publikaci Mikrovlnka: Obsluha a recepty od nakladatelství Slovart.