Meruňkové čtverce s tvarohem
500 g listového těsta, 250 g měkkého tvarohu, 2 vejce, 1 vanilkový cukr, 2 lžíce moučkového cukru, 6 meruněk
Tvaroh rozmícháme s jedním vejcem a cukrem (při dávkování cukru se řídíme vlastní chutí). Těsto rozválíme na pomoučeném vále a rozkrájíme na obdélníky 8 krát 16 cm. Na jednu polovinu obdélníku dáme lžíci tvarohu, přiklopíme druhou polovinou, okraje dobře zmáčkneme k sobě a přeneseme na plech vyložený papírem na pečení. Na každý čtverec položíme půlku meruňky řeznou stranou dolů a ze zbytku těsta uděláme kolem meruňky ohrádku. Každý kousek potřeme rozšlehaným vejcem.Pečeme v troubě vyhřáté na 200°C asi 12 minut dozlatova.
Ananasová psaníčka
1 listové těsto, 400 ml mléka, 1 plechovka ananasu - plátky, 1 sáček vanilkového pudinku, 3 lžíce cukru krystalu, vejce na potření, čokoládová poleva
V trošce mléka rozmícháme cukr a pudinkový prášek. Směs vlijeme do zbytku mléka a vaříme asi 1 minutu. Těsto rozválíme na obdélník 40 krát 50 cm a rozkrájíme na čtverce o straně 10 cm. Na polovinu z nich dáme doprostřed lžíci pudinku a kolečko ananasu. Pak přiložíme druhý čtverec a okraje pevně přitiskneme k sobě. Potřeme rozšlehaným vejcem a v předehřáté troubě upečeme dozlatova. Vychladlé ozdobíme čokoládovou polevou.
Minišátečky
500 g hladké mouky,250 g másla nebo hery,2 vejce,40 g kvasnic,asi 1 dcl mléka,1 prášek do pečiva,1 lžička cukru krupice
Do hrnku rozdrobíme kvasnice,přidáme cukr a mléko,zamícháme.Posypeme trochou mouky a necháme na teplém místě vzejít.Až se objem zvětší na dvojnásobek, kvásek je hotov.Změklé máslo utřeme s vejci.Přidáme mouku s práškem do pečiva a kvásek.Vypracujeme těsto - nenecháváme kynout!Hned vyválíme placku silnou 4 mm, nakrájíme čtverečky 3 krát 3 cm. Dáme trochu marmelády (nebo čehokoliv jiného - tvaroh, povidla, mák,nutela,ořechy,...),přehneme a cípy zmáčkneme k sobě.Pečeme do růžova,teplé obalujeme v cukru.
Půlroční koláčky
500 g hladké mouky, 250 g másla (tuku), 2 vejce, 42 g kvasnic, necelý 1 dl mléka, 3 lžičky cukru, 1 prášek do pečiva
Náplň: tvarohová, ořechová, maková, marmeláda
Na obalení: cukr moučka, vanilkový cukr
Z vlažného mléka, cukru a kvasnic připravíme kvásek. Na vále zpracujeme těsto. Okamžitě rozválíme na tenký plát, nakrájíme na čtverečky a plníme libovolnou náplní. Tvoříme šátečky. Pečeme na papíru na pečení mírně do růžova (asi 12 minut při 200°C). Ještě teplé obalíme v cukru. Pracujeme rychle, aby těsto nekynulo!
Tvarohové šátečky
250 g tvarohu,250 g tuku,250 g hladké mouky,špetka soli,špetka vanilkového cukru
Všechny suroviny na vále zpracujeme v těsto a necháme je chvíli v chladu odpočívat.Potom je rozválíme na plát 3 mm tenký a krájíme na čtverce o straně 6 - 8 cm.Naplníme marmeládou,přeložíme po úhlopříčce napůl a přitiskneme okraje k sobě.V dobře vyhřáté troubě upečeme do růžova a ještě teplé obalujeme v práškovém cukru.
Tvarožník
Na těsto: 6 vajec, špetka soli, 1 citron, 1 kg tvarohu, 250 g cukru, 50 g vanilkového cukru, 2 sáčky vanilkového pudinku, 2 lžíce rumu
30 g másla na vymazání, 30 g strouhanky nebo mouky na vysypání dortové formy
Oddělíme vejce. K bílkům přidáme špetku soli a našleháme tuhý sníh. Citron omyjeme pod proudem horké vody a kůru jemně ostrouháme. Troubu rozpálíme na 180 °C. Do velké mísy dáme tvaroh, přidáme žloutky, cukr, vanilkový cukr, pudinkový prášek a nastrouhanou kůru. Třeme tak dlouho, až získáme krásně hladký krém. Do tvarohového těsta přilijeme rum a metličkami šleháme, dokud hmota není úplně hladká, bez hrudek tvarohu. Dortovou formu vymažeme a vysypeme. Do tvarohového těsta opatrně vmícháme asi 2/3 sněhu, nakonec přidáme i zbylý sníh. Těsto nalijeme do připravené dortové formy a povrch pečlivě uhladíme. Pečeme asi 60 minut. Je-li koláč hotov, poznáme podle toho, že povrch má krásně zlatavou barvu, a také pokud špejle zapíchnutá do středu zůstane po vytažení bez kousku těsta. Vyjmeme formu opatrně z trouby a necháme zhruba 20 minut prochladnout. Potom opatrně rozevřeme okraj formy a sejmeme ji. Když zjistíme, že okraje jsou světlé, překryjeme vršek tvarožníku alobalem a vložíme jej asi na 10 minut zpět do trouby.
Vafle bez vaflovače
125 g másla, 50 g moučkového cukru, 1 vanilkový cukr, 4 vejce, 250 g hladké mouky, 1 prášek do pečiva, 150 ml podmáslí nebo kefíru, olej na vymazání
Máslo s cukrem ušleháme do pěny. Po jednom vešleháme vejce, pak zašleháme kefír a nakonec vmícháme mouku smíchanou s práškem do pečiva. Těsto necháme v ledničce asi hodinu odpočinout. Pak rozehřejeme sendvičovač vytřený olejem a lžičkou do něj dáváme těsto. Zavřeme a upečeme do světle hněda. Po 5 minutách vytáhneme jeden kousek, rozkrojíme a podle toho, jestli je uvnitř propečený buď vytáhneme ostatní, nebo dopečeme (já jsem pekla 10 minut, v původním receptu je 5 minut, asi záleží na druhu sendvičovače). Hotové vafle ozdobíme zakysanou smetanou, šlehačkou, marmeládou, co kdo rád.
Tvarohovo - pudinkové řezy
těsto: 300 g polohrubé mouky, 100 g krupicového cukru, 1 prášek do pečiva, 150 g hery, 1 vejce
náplň: 500 g tvarohu, 80 g krupicového cukru, 1 vanilkový cukr, 1 vanilkový pudinkový prášek, 1 lžíce másla, 1 vejce, 400 ml mléka
Z uvedených surovin zpracujeme na vále těsto a dáme ho odpočinout do chladu. Z mléka a pudinkového prášku uvaříme pudink a do horkého zamícháme cukr, máslo a po částech tvaroh, nakonec vejce. Můžeme rozšlehat elektrickým šlehačem. Těsto vyválíme na velikost plechu, přene-seme na plech vyložený papírem na pečení a nalijeme na ně náplň. Pečeme asi 20 minut při 190°C.
Tvarohové řezy
Těsto: 150 g hladké mouky, 150 g polohrubé mouky, 150 g hery, 100 g cukru, 1 vejce, 1/2 prášku do pečiva
Náplň: 50 g másla, 150 g cukru, 2 vejce, 1 vanilkový cukr, 2 tvarohy, 1/2 l mléka, 1 vanilkový pudink
Nejdříve si připravíme nádivku: máslo, cukr, 2 vejce utřeme do pěny. V trošce mléka rozmícháme pudink a vanilkový cukr, ve zbytku mléka rozmícháme tvaroh, přilijeme pudink a vmícháme utřenou hmotu. Pak zpracujeme těsto, vyválíme a na plechu zvedneme kraje asi na 2 cm. Sem tam poklademe libovolné ovoce i kompotované a nalijeme připravenou nádivku. Pečeme asi 3/4 hodiny v mírné troubě.
Svatební koláčky od Hanky
800 g hladké mouky, 250 g másla, 250 g 100% tuku (modrá Lukana), 70 g kvasnic, 30 g cukru, 4 žloutky, 250 ml mléka, 1/2 lžičky soli
nádivka: 500 g tvarohu, 6 lžic curku, 2 žloutky
dále: tuk na vymazání plechu, kousek másla a trochu rumu na potření, moučkový a vanilkový cukr na obalení
Do mísy dáme prosátou mouku, sůl a nastrouhané máslo a tuk (strouháme studené přímo z ledničky). Do mírně teplého mléka dáme cukr a rozdrobíme kvasnice, necháme vzejít kvásek. Žloutky rozkvedláme, přilijeme k nim kvásek, promícháme a nalijeme do mísy k mouce a tuku. Vypracujeme hladké těsto a uložíme na chvíli do ledničky. Tvaroh rozmícháme s cukrem a žloutky. Těsto po částech odebíráme z ledničky. Rozválíme na pomoučeném válu a rozkrájíme na čtverečky 2 krát 2 cm. Na každý vytlačíme z pytlíku malou hromádku tvarohu. Každý koláček zabalíme, zakulatíme a skládáme je vedle sebe na vymazaný plech. Pečeme dorůžova ve vyhřáté troubě (asi 10 minut při 200°C). Po vytažení z trouby ještě horké potřeme rozpuštěným máslem smí-chaným s rumem a obalíme v moučkovém cukru smíchaném s vanilkovým.
Střecha z Be - be sušenek
1 balíček světlých a 1 balíček kakaových Be-be sušenek,500g tvarohu,150g mletého cukru,200g másla,2-3 banány,trochu rumu
Utřeme máslo s cukrem, tvarohem a ochutíme rumem. Na alobal naskládáme jako šachovnici Be-Be sušenky 3 řady po 7 kusech, (střídáme světlou a tmavou barvu). Potřeme polovinou tvarohového krému a zakryjeme znovu sušenkami Be-Be poskládanými jako šachovnice, ale tentokrát na tmavou světlou a obráceně. Rozetřeme zbytek krému a na prostřední řady položíme oloupané banány. Vezmeme alobal a z obou delších stran přiklopíme k sobě tak, že se sušenky nahoře spojí do střechy. Po zatuhnutí v lednici polijeme čokoládovou polevou a dáme znovu vychladit.
Babiččin štrůdl
600 g hladké mouky,3 vejce,200 g rozpuštěného vlahého másla,1 prášek do pečiva,špetka soli,1 lžíce octa,7 lžic vlažné vody.
V míse promícháme mouku s práškem do pečiva a solí.Přidáme všechno ostatní a zamícháme.Na vále vypracujeme vláčné těsto.Rozdělíme na tři části.Každou rozválíme na tenký plát,lehce posypeme prosátou strouhankou,poklademe nastrouhanými jablky,posypeme skořicovým cukrem,můžeme přidat rozinky nebo seka-né či mleté ořechy a zavineme. Upečeme do růžova (všechny tři záviny se vlezou na plech).
Kočičí oči
100 g hery, 100 g cukru, 3 vejce, 3 lžíce kakaa, 150 g hrubé mouky, 1 lžíce rumu, 10 lžic mléka, dětské piškoty, marmeláda
Heru, cukr, žloutky a kakao utřeme do pěny. Do ní přimícháme mouku, rum, mléko a tuhý sníh z bílků. Do vymazané a vysypané formy na srnčí hřbet nalijeme polovinu těsta. Na těsto naskládáme do dvou řad piškoty slepené po dvou marmeládou. Zalijeme zbytkem těsta a upečeme. Vy-chladlý moučník polijeme čokoládovou polevou a posypeme kokosem.
Mléčný řez
6 vajec, 9 lžic polohrubé mouky, 7 lžic cukru krupice, kakao, 1 smetana ke šlehání, 1 ztužovač, 1 tvaroh ve vaničce (polotučný), moučkový cukr na dochucení náplně
Vyšleháme žloutky s cukrem a kaka-em (tolik kakaa, aby těsto mělo tu správnou barvu), pak přidáváme stří-davě sníh z bílků a mouku (nemusíme se tak snažit, aby sníh nespadl). Upe-čeme v hodně vyhřáté troubě asi za 10 minut. Měla by nám vzniknout ne moc vysoká placka. Vyšleháme šlehačku s cukrem, ztužovačem a tvarohem do hustého krému. Potom upečenou placku podélně rozřežeme na tři pruhy a každý prozřízneme vodorovně ostrým nožem. Naplníme krémem a nakrájíme na menší obdél-níčky.Jednotlivé porce dáme vychladit do ledničky.
Mrkvový koláč
400 g polohrubé mouky, 200 g mletého cukru, 1 prášek do pečiva, 1/2 hrnku strouhaných ořechů, 2 lžičky mleté skořice, špetka soli, 3 vejce, 1/2 hrnku oleje, 500 g jemně strouhané mrkve, pikantní marmeláda
poleva: 1/2cm proužek 100% tuku, 1 lžíce mletého cukru, 1 lžíce kakaa, 1 lžíce škrobové moučky, 3 lžíce rumu, 8 čtverečků čokolády na vaření
V míse smícháme všechny sypké suroviny. Pak přidáme vejce, olej a mrkev. Dobře promícháme a rozetřeme těsto na plech vyložený papírem na pečení. Potřeme pikantní marmeládou (rybízová, špendlíková, mirabelková) a vložíme do vyhřáté trouby na 180°C. Pečeme asi 15 minut. Po upečení na-neseme na vlahý koláč polevu.
Poleva: vše rozpustíme ve vodní lázni.
Rybízový koláč se sněhem
50 g másla, 150 g cukru, 3 lžíce vody, 3 vejce, 250 g polohrubé mouky, 1/2 sáčku prášku do pečiva, mléko, 200 g cukru, skořice, 300 g očištěného rybízu
Změklé máslo, cukr, vodu a žloutky třeme dokud hmota nezesvětlá. Přidáme mouku s práškem do pečiva a mlékem naředíme na takovou hustotu, aby to šlo nalít na plech. Plech vyložený papírem na pečení pokryjeme těstem a za-pečeme v troubě vyhřáté na 170 °C. Mezitím ušleháme z bílků a cukru tuhý sníh, lehce vmícháme rybíz (rybíz je nutné do sněhu zamíchat, aby z buchty nepadal), dochutíme skořicí, natřeme na zapečené těsto a dopečeme, dokud sníh nezrůžoví.
Řezy z listového těsta
500 g lístkového těsta,1 l mléka,3 vanilkové pudinkové prášky,6 lžic krystalu
Těsto rozdělíme na poloviny,každou půlku vyválíme na velikost plechu(toho hlubšího).Z mléka,pudinkových prášků a cukru uvaříme hustý pudink.Na plech dáme jednu placku,na ni rozetřeme pudink(ne horký!),Na to uložíme druhou půlku těsta a upečeme v hodně horké troubě.Můžeme vylepšit tak,že na pudink naskládáme piškoty a drobné ovoce,příp. plátky jablek, nebo můžeme ovoce rovnou vmíchat do pudinku.
Tatrankové řezy
350g polohrubé mouky, 2 tatranky, 1 prášek do pečiva, 4 vejce, 200g krupicového cukru, 1 hera, 300 ml mléka
na ozdobu: čokoládová poleva, oříšky
Heru s cukrem a žloutky vyšleháme do pěny. Střídavě přidáváme mouku smíchanou s práškem do pečiva a nastrouhanými tatrankami. Nakonec vmícháme tuhý sníh z bílků. Pečeme na plechu vyloženém papírem na pečení v troubě vyhřáté na 200°C asi 15 minut. Po vychladnutí můžeme ozdobit polevou a nasekanými oříšky nebo jen pocukrujeme.
Skořicové řezy
Těsto: 3 tvarohy, 20 g cukru, 1 vanilkový cukr, 4 vejce, 1 prášek do pečiva, 4 lžíce dětské krupice, 1/8 másla (změklého)
Povrch: 3 zakysané smetany, 2 lžíce moučkového cukru, 2 skořicové cukry
Veškeré přísady na těsto ušleháme a nalejeme na vymazaný a kokosem vysypaný plech. Pečeme v troubě na cca 180 °C asi 45 min (zkusíme špejlí). Po upečení těsto vychladíme, poté na něj nalejeme zakysanou smetanu, do které jsme zamíchali 2 lžíce moučkového cukru, nakonec posypeme skořicovým cukrem. Řezy se podávají vychlazené! Jsou vynikající, velmi osvěžující a nejsou moc sladké.
Povidlová kvítečka
těsto stejné jako na tvarohové koláčky
povidla (asi 400g), 1/2 lžičky mletého badyánu, lžíce rumu, drobenka
Tvarohové koláčky
Těsto: 500 g polohrubé mouky, 1 kostka kvasnic, špetka soli, 2 vejce, 1/4 l mléka, 12 lžiček cukru (krystal), 2 dcl (dávám trošku méně) oleje
Náplň: 500 g tvarohu (ne z vaničky, ten je moc řídký), 1 nebo 2 žloutky, cukr
Do vlažného mléka dáme cukr, rozdrobíme kvasnice, přikryjeme pokličkou a počkáme až kvasnice vzejdou. Do mísy dáme větší část mouky, osolíme, přidáme 2 vejce, olej a kvásek. Promícháme a za postupného přidávání mouky zpracujeme pružné hladké těsto. Poprášíme ho moukou, přikryjeme utěrkou a necháme vykynout. Z vykynutého těsta lžící odkrajujeme kousky a klademe na pomoučený vál. Každý kousek zploštíme rukou, položíme na něj trochu náplně a 1 nebo 2 rozinky, zabalíme, zakulatíme, namočíme v rozšlehaném vajíčku a pak v drobence a položíme na plech (vyložený pečícím papírem) drobenkou nahoru.Upečeme do zlatova.
Náplň: Tvaroh smícháme se žloutky a cukrem podle chuti.
Drobenka: klasická z hrubé mouky, cukru a másla nebo hery.
Z tohoto těsta je možné udělat jakékoliv jiné buchty - povidlové, makové, ořechové,...
Vypracujeme stejné těsto jako na tvarohové koláčky. Necháme nakynout přikryté utěrkou. Z nakynutého těsta ukrajujeme malou lžičkou kousky a klademe na pomoučený vál. Každý kousek zformujeme do kuličky, položíme na vál a mírně zploštíme. Na každý dáme malou lžičkou trochu povidel, ve kterých jsme rozmíchali trochu badyánu a rum. Zabalíme, opět "ušouláme" kuličku, položíme, mírně zploštíme, po obvodu pětkrát nařízneme a vzniklé cípy pomoučenými prsty zmáčkneme do špičky. Koláček přeneseme na plech vyložený papírem na pečení. Potřeme je rozšlehaným vejcem a posypeme drobenkou. Pečeme na 200°C asi 12 minut do růžova.
Skořicovo - ořechové šneky
těsto: 240 ml mléka, 2 lžíce cukru, 20 g kvasnic, 400 g hladké mouky, 3 lžíce oleje, špetka soli, 1 vejce
dovnitř: 2 lžíce rozpuštěného másla, 1 sáček skořicového cukru, hrst rozinek, hrst nahrubo nasekaných ořechů
1 vejce na potření
Do vlažného mléka nasypeme cukr a rozdrobíme kvasnice. Přikryjeme a v teple necháme vzejít kvásek. Do mísy nasypeme mouku a osolíme. Přidáme vejce, olej, kvásek a vařečkou vypracujeme hladké nelepivé těsto. Necháme v teple vykynout. Vykynuté těsto vyklopíme na pomoučený vál a rozválíme na obdélník silný asi 1 cm. Potřeme rozpuštěným máslem, posypeme skořicovým cukrem, rozinkami, ořechy a svineme jako roládu. Krájíme z ní kolečka 2 - 3 cm silná, řeznou stranou klademe na plech vyložený papírem na pečení. Každý kousek potřeme rozšlehaným vejcem. Vložíme do trouby vyhřáté na 190°C a pečeme asi 15 minut. Vychladlé šneky pocukrujeme.
Vánočka s pudinkem
400g polohrubé mouky, 100g hladké mouky, 1/2 lžičky soli, 75g másla, 1 vejce, 250 ml mléka, 30g droždí, 1 vanilkový cukr, 1 sáček vanilkového pudinkového prášku, 100g rozinek, 50g mandlí, vejce na potření
Z droždí, mléka a lžičky cukru připravíme kvásek. S dalšími surovinami vypracujeme tuhé těsto. Je-li třeba, můžeme přidat trochu polohrubé mouky. Necháme vykynout. Vyválíme prameny a upleteme vánočku. Necháme ještě 15 - 20 minut kynout na plechu, potřeme rozšlehaným vejcem a posypeme mandlovými lupínky. Upečeme v předehřáté troubě (asi 190°C, 40 minut).
Rohlíčky pro bezdomovce
500 g mouky, 30 g droždí, 1 hrnek mléka, 9 lžic oleje, 3 lžíce cukru, 1 vanilkový cukr, trochu soli, 2 žloutky na pomazání + hrubý cukr
Náplň: 1 sklenička džemu, hrst na sucho opražených ovesných vloček
Uděláme si kynuté těsto z mouky, mléka, oleje, droždí, soli, cukru a vanilkového cukru. Necháme vykynout v teple, rozdělíme na dva díly. Každou půlku rozválíme na vál do kolečka, rozdělíme na 16 trojúhelníků. Do širší strany dáme směs z džemu a opražených vloček, poté zabalíme jako rohlíčky. Dáme na plech, potřeme žloutkem a posypeme hrubým cukrem. Necháme ještě chvíli kynout (než se nám zahřeje trouba) a pečeme na 170 °C zhruba 20 minut.
Tyto rohlíčky s horkým čajem podávaly v mrazech sestry z řádu Svaté Terezy lidem bez domova.V receptu není uvedeno jaká mouka, dala jsem hladkou a polohrubou, každé půl množství. Pekla jsem 15 minut na 200°C.
Plundry
500 g hladké mouky, 250 g tuku (máslo nebo hera), 2 dl mléka, 2 vejce, 40 g cukru, 1 žloutek, sůl bílek na potření
náplň: 4 jablka, 20 g rozinek, šťáva z půl citronu, 2 lžíce cukru, vanilkový cukr, 3 lžíce mletých ořechů nebo strouhaného perníku
400 g mouky vsypeme do mísy a zaděláme ji vlažným kváskem z mléka, droždí a cukru. Přidáme vejce a sůl a důkladně zpracujeme vláčné těsto které necháme asi 1 hodinu kynout.
100 g mouky zpracujeme s tukem do malého bochánku, který mokrýma rukama vytvarujeme do tvaru čtverce. Dáme do ledničky. Vykynuté těsto rozválíme do tvaru čtverce a do jeho středu položíme na koso čtverec tukového těsta z ledničky. Těsto složíme jako obálku, aby tukové těsto bylo zcela zakryto. Válečkem těsto rozválíme na obdélník, který složíme na třetiny. Znovu rozválíme na obdélník a složíme na třetiny. Dáme na 20 minut do ledničky. Po vytažení znovu rozválíme a složíme na třetiny, vrátíme do ledničky a uděláme náplň: oloupaná jablka nastrouháme, zakapeme citronovou šťávou, zahustíme ořechy nebo perníkem, osladíme a vmícháme rozinky. Vychlazené těsto rozválíme na tloušťku 1 cm a rozkrájíme na obdélníky. Do středu každého dáme lžičku náplně, přehneme, okraje stiskneme k sobě a na jedné straně několikrát nastřihneme nůžkami. Rovnáme na plech vyložený papírem na pečení, potřeme rozšlehaným bílkem a upečeme. Zezačátku 200°C, za pět minut ztlumit na 180°C a dopéct dozlatova (celkem asi 15 minut)
Kokosová bábovka
1 hrnek (1/4 l) hladké mouky, 1 hrnek polohrubé mouky, 1 hrnek kokosu, 1 hrnek mléka, 1/2 hrnku oleje, 3/4 hrnku cukru krupice, 3 vejce, 1 vanilkový cukr, 1 prášek do pečiva, 1 lžíce kakaa, tuk a kokos na vymazání a vysypání formy
Bábovkovou formu vymažeme tukem a vysypeme kokosem. Mouku promícháme s práškem do pečiva a kokosem. Celá vejce ušleháme s cukrem do husté pěny. Přidáme olej, mouku s kokosem a mléko, důkladně promícháme. Asi polovinu těsta nebo trochu víc vlijeme do formy, do zbytku vmícháme kakao a dolijeme na světlé těsto.Pečeme v troubě vyhřáté na 180°C asi 50 minut. Po vychladnutí pocukrujeme nebo polijeme polevou.
Bramborový závin
1 kg ve slupce uvařených brambor, asi 10 lžic hladké mouky, 2 žloutky, 30 g strouhaného sýra, 50 g másla, 3 lžíce mléka, sůl, mletý pepř, muškátový oříšek, 200 g šunky (nebo šunkového salámu), 1 vejce na potření
Oloupané brambory nastrouháme na jemném struhadle. Dáme na vál. Přidáme mouku, na kousky nakrájené změklé máslo, žloutky, sýr, mléko, osolíme, okořeníme a zpracujeme na hladké těsto. Pokud je příliš řídké, přidáme mouku. Vytvoříme bochánek, který necháme nejméně půl hodiny odpočívat v ledničce. Na čisté, moukou posypané, utěrce těsto rozválíme na obdélník. Poklademe ho plátky šunky a pomocí utěrky zavineme. Opatrně přeneseme na plech vyložený papírem na pečení. Potřeme rozšlehaným vejcem a pečeme hodinu při 180°C. Pokud závin zčervená dřív, přikryjeme ho alobalem. Podáváme se zeleninovým salátem.
Závin s lučinou
1 balíček listového těsta (400 - 500 g), 300 g šunky nebo šunkového salámu, 2 velké lučiny (po 130 g), kousek pórku, vejce na potření, semínka na posypání
Těsto rozdělíme na poloviny a na pomoučeném vále rozválíme každou část na obdélník. Poklademe ho kolečky salámu, doprostřed rozdrobíme lučinu a posypeme na kousky pokrájeným pórkem. Okraje přehneme přes sebe, přeneseme na plech vyložený papírem na pečení, potřeme rozšlehaným vejcem, posypeme semínky podle chuti a upečeme ve vyhřáté troubě dozlatova ( 200°C, 20 minut).
Pikantní šnečci
1 balíček listového těsta,200g anglické slaniny,200g tvrdého sýra,1 vejce na potření,koření a semínka na posypání
Těsto rozdělíme na poloviny.Každou rozválíme na obdélník.Poklademe plátky slaniny a sýra a pevně svineme do rolády.Syrovou roládu krájíme na kolečka a klademe na plech.Potřeme rozšlehaným vejcem a posypeme kořením (kmín, mletá paprika, gyros, pizza,...) a semínky (slunečnice, sezam,...).
Lístkové roládky
lístkové těsto, anglická slanina, tvrdý sýr, sterilované okurky, hořčice, kečup, vejce na potření, sezamová semínka
Těsto rozválíme na pomoučeném vále na tenko. Rozkrájíme na obdélníky. Každý lehce potřeme hořčicí nebo kečupem (není nutné), položíme na něj plátek slaniny, posypeme strouhaným sýrem, položíme kousek okurku a srolujeme. Klademe na plech vyložený papírem na pečení, povrch potřeme rozšlehaným vajíčkem a posypeme semínky. Do závitku můžeme zabalit i jiné pochutiny, co kdo rád.
Salámové rohlíčky
1 kg polohrubé mouky, 4 dl mléka, 3,5 dl oleje, 300 g krájeného trvanlivého salámu, 25 g droždí, 1 kypřicí prášek do pečiva, 3 žloutky, 1 lžička soli, špetka cukru, bílek na potření, kmín na posypání, mouka na vál
Do trochy vlažného mléka rozdrobíme droždí, přidáme špetku cukru, 2 lžíce mouky a necháme vzejít kvásek. Mouku promícháme s kypřicím práškem a solí. Přidáme zbylé mléko, žloutky, olej a vzešlý kvásek. Dobře propracované těsto necháme asi 40 minut kynout. Potom je rozdělíme na osm částí. Z každé vytvarujeme bochníček, který rozválíme do tvaru kulatého plátu a rozkrájíme na osm částí. Každou výseč pokryjeme kolečky salámu a stočíme od širší strany ke špičce. Rohlíčky vytvarujeme do oblouku, přeneseme je na plech a necháme 10 minut kynout. Pak je potřeme rozšlehanými bílky a posypeme kmínem. Rohlíčky vložíme do trouby vyhřáté na 200°C a krátce zapečeme. Poté snížíme teplotu na 180°C a dopečeme dozlatova.
Zapečené palačinky s tvarohem
hotové palačinky nebo amolety
náplň: 250 g tvarohu, 3 lžíce cukru, 1 vanilkový cukr, 1 žloutek, trochu mléka, rozinky naložené v rumu
na zalití: 1/2 hrnku mléka, 1 malé vejce, 1/2 sáčku vanilkového cukru
Tvaroh promícháme se žloutkem, cukrem, rozinkami a přimícháme tolik mléka, aby se hmota dala mazat na palačinky, ale nesmí být tekutá. Každou palačinku natřeme tvarohem, smotáme a naskládáme je těsně k sobě do máslem vymazaného pekáčku. V hrnku rozmícháme mléko s vejcem a cukrem a nalijeme rovnoměrně na palačinky v pekáči. Vložíme do trouby vyhřáté na 200°C. 15 minut pečeme přikryté, pak odkryjeme a necháme zezlátnout povrch, 10 - 15 minut. Podáváme s čerstvým nebo kompotovaným ovocem, teplé jako sladký oběd či večeři, studené jako dezert nebo svačinu. Uvedené množství tvarohu a mléka na zalití je pro asi 6 palačinek, pro čtyřčlennou rodinu dělám z dvojnásobné dávky.
Povidlové taštičky
1 sáček bramborového těsta v prášku, 200 g povidel, 1 perník na strouhání (50 g), 3 lžíce moučkového cukru, kousek másla, sůl
Perník nastrouháme najemno a smícháme s cukrem. Dáme vařit osolenou vodu ve velkém hrnci. Bramborové těsto připravíme podle návodu na sáčku. Pak ho na pomoučeném vále rozválíme na tloušťku asi 3 mm a nožem nebo rádlem rozkrájíme na čtverečky (asi 6 krát 6 cm). Na každý čtverec dáme trochu povidel, přehneme na poloviny a důkladně zmáčkneme okraje. Taštičky vkládáme do vařící vody, vařečkou trochu podebereme aby se nepřilepily na dno a vaříme než vyplavou na hladinu, asi 5 minut. Cedníkem vybereme a necháme okapat. Na talíři posypeme perníkem a polijeme rozpuštěným máslem.
Rýžový nákyp
1 plný hrnek kulatozrnné rýže (300 ml), 1 l mléka, 125 g másla, 4 vejce, 2 - 3 vrchovaté lžíce moučkového cukru, špetka soli, švestky, hrušky (nebo jakékoliv jiné ovoce)
Mléko se špetkou soli necháme zahřát, do horkého vsypeme propláchnutou rýži a za občasného míchání uvaříme hustou kaši (trvá to 15 - 20 minut). Odstavíme, přidáme máslo, promícháme a podle chuti osladíme. Necháme vychladnout. Do studené (nebo jen trochu teplé) kaše vmícháme žloutky a tuhý sníh z bílků. Polovinu hmoty urovnáme do zapékací misky nebo pekáče vymazaného máslem, poklademe půlkami švestek a plátky hrušek, přikryjeme druhou polovinou hmoty a vložíme do vyhřáté trouby. Pečeme asi 30 minut při 200°C. Podáváme pocukrované.
Nudle s tvarohem
400 g těstovin (široké nudle, vřetena,...), tvaroh na strouhání, moučkový cukr, kousek másla
Těstoviny uvaříme podle návodu na sáčku. Uvařené a zcezené je dáme na talíř, posypeme strouhaným tvarohem a cukrem podle chuti a nakonec polijeme rozpuštěným máslem. Místo tvarohu lze použít mletý mák, strouhaný perník nebo opraženou strouhanku.
Lokše s mákem
studené vařené brambory, hladká mouka, špetka soli, mletý mák, moučkový cukr, kousek sádla nebo másla
Brambory najemno nastrouháme na vál. Osolíme a přisypeme hladkou mouku (sypu od oka, asi tak, jak velká je hromádka nastrouhaných brambor, o trochu menší hromádku mouky). Rukama zpracujeme těsto, pokud se lepí, přidáme mouku. Vyválíme váleček a z něho odkrajujeme kousky velikosti vlašského ořechu (možná trošičku větší). Válečkem rozvá-líme na tenkou placku velikosti pánvičky. Z obou stran opékáme na suché! pánvi dokud se nezačnou dělat hnědé puchýřky, je to velice rychle! Hotovou placku hned po sundání z pánve vydatně potřeme rozpuštěným sádlem nebo máslem a namazanou stranou položíme do mletého máku smíchaného s moučkovým cukrem. Srolujeme. Nejlepší jsou teplé.
Jablková žemlovka
8 včerejších rohlíků, 1 hrnek mléka, 1 vejce, 50 g másla, rozinky, 2 sáčky skořicového cukru, rozinky, jablka
Pekáč nebo zapékací misku vymažeme máslem. Rohlíky nakrájíme na kolečka silná 1 cm. Do hrnku dáme vejce, dolijeme mlékem a vidličkou rozšleháme. Máslo necháme rozpustit. Omytá jablka oloupeme a nastrouháme. Na dno pekáče naskládáme těsně vedle sebe kolečka rohlíků. Pokropíme je mlékem s vejcem a pokapeme rozpuštěným máslem. Pokryjeme souvislou vrstvou nastrouhaných jablek, která posypeme skořicovým cukrem a hrstí rozinek. Na jablka naskládáme další vrstvu rohlíků a všechno zopakujeme. Končíme vrstvou rohlíků pokropených mlékem a máslem. Vložíme do vyhřáté trouby a upečeme dozlatova (200°C asi 20 minut). Na talíři můžeme pocukrovat.
Buddhova ruka
300 g kuřecího masa (prsa nebo vykostěná stehna), 300 g kuřecích jater, velká cibule, 2 zelené papriky, sůl, pepř, olej, sojová a worchestrová omáčka, grilovací nebo jiné podobné koření (směs na rožnění, gyros apod.)
Maso nakrájíme na proužky, okořeníme a naložíme do trošky oleje na pár hodin (není vyloženě nutné). Ve větší pánvi (výborný je na to wok) rozpálíme olej, osmahneme na něm maso, po chvíli přidáme cibuli a papriku nakrájené na silnější kolečka nebo proužky, dusíme asi 5 minut, přidáme játra nakrájená na nudličky a ještě asi 5 minut podusíme, až se odpaří voda - mělo by se to malinko přismahnout kvůli barvě i chuti. Pak trochu podlijeme vařící vodou, aby to nebylo suché (ale nesmí to "plavat"!), ochutíme sojovou omáčkou, worchestrem, pepřem a podle potřeby dosolíme.Kdo rád ostré, přidá chilli, tabasko apod. Jako příloha jsou nejlepší hranolky, dobrá je k tomu i rýže, nebo jen chleba.
Čínská kuřecí směs
500g kuřecích prsíček, 200g žampionů, 1 balíček mražené čínské zeleninové směsi, 2 lžíce oleje, 5 lžic sójové omáčky, zázvor, pepř, sůl
Maso nakrájíme na nudličky, naložíme do směsi z 1 lžíce oleje, 2 lžic sójové omáčky, koření a soli a necháme do druhého dne uležet. Pak směs zprudka opečeme na teflonové pánvi, přidáme na plátky pokrájené žampiony a osmahneme. Mraženou zeleninu podusíme v trošce vody, okapanou promícháme s masovou směsí, zalijeme 3 lžícemi sójové omáčky, vše společně prohřejeme a dochutíme. Podáváme s rýží.
Kuřecí kousky s nudlemi
4 kuřecí prsa, 1 plechovka rajského protlaku, 3 stroužky česneku, 1 lžíce sezamových semínek, sůl, pepř, chilli, sójová omáčka, olej, 1 balíček instantních rýžových nudlí
Očištěná a osušená kuřecí prsíčka naklepeme, osolíme a opepříme. Pokrájíme na nudličky a na rozpáleném oleji osmažíme. Přidáme protlak, prolisovaný česnek, chilli a sezamová semínka. Za občasného míchání smažíme 10 minut. Mezitím připravíme nudle - zalijeme je horkou vodou a necháme stát 2 minuty, poté zcedíme. Radši se podívejte na obal - různé typy nudlí mají různou dobu přípravy. Zcezené nudle přidáme na pánev k masu a společně chvíli smažíme. Podáváme s okurkovým salátem.
Ohnivá pánev
600g kuřecího nebo krůtího masa,solamyl,sójová omáčka,rajský protlak,pepř,sůl,chilli,1 cibule,olej na pánev
Nudličky masa smícháme se solamylem a sójovou omáčkou.Necháme aspoň 30 minut odležet v chladu.Na pánvi rozpálíme olej a maso zprudka opečeme ze všech stran.Poté maso vyjmeme z pánve.Na pánev vložíme na kolečka nakrájenou cibuli a orestujeme.Přidáme rajský protlak,sůl,pepř,chilli a dobře promícháme.Necháme přejít varem a vložíme do omáčky maso.
Zelný salát s mrkví
1/2 hlávky zelí (asi 500 g), 2 mrkve, 1 lžíce moučkového cukru, 1 lžíce oleje, 2 - 3 lžíce jablečného octa, sůl
Zelí nakrouháme na nudličky, lehce prosolíme a rukama pořádně promačkáme. Necháme asi půl hodiny stát. Pak podle chuti osladíme, okyselíme, přidáme olej, nastrouhanou mrkev a promícháme.
Salát z čínského zelí s mrkví
hlávka čínského zelí, 2 - 3 mrkve
zálivka: voda, cukr, citronová šťáva, olivový olej
Zelí nakrájíme na nudličky, mrkev nastrouháme a smícháme v míse. Ve studené vodě rozmícháme trochu cukru a citronové šťávy ( v množství dle chuti ). Salát v míse pokapeme olejem, zalijeme zálivkou a promícháme.
Šopský salát
1 salátová okurka, 300 g zelené papriky, 300 g rajčat, 1 cibule, 50 g slunečnicového oleje, špetka soli, špetka pepře, 250 g balkánského sýru
Okurku omyjeme, oloupeme a nakrájíme na malé kousky. Rajčata a papriky rovněž omyjeme a nakrájíme, cibuli nakrájíme nadrobno, smícháme s olejem a citronovou šťávou, osolíme, opepříme. Necháme asi 1 hodinu odležet. Pak jemně promícháme a bohatě posypeme strouhaným sýrem. Je to osvěžující salát.
Šakalí dech
150 g taveného sýra Apetito (nebo jiný podobný), 2 lžíce majonézy, 4 - 6 stroužků česneku, 2 větší mrkve, sůl
Očištěnou mrkev povaříme asi 5 minut, propláchneme studenou vodou a necháme vychladnout. Sýr, majonézu a prolisovaný česnek utřeme do hladké hmoty, podle chuti přisolíme. Nakonec vmícháme najemno postrouhanou studenou mrkev. Mažeme na veku nebo plátky rohlíků a ozdobíme něčím zeleným (petrželová nať, pažitka, pórek,...).
Hermelínová pomazánka
1 kelímek pomazánkového másla, 1 hermelín, 1 sýr lučina
Hermelín nastrouháme, přimícháme pomazánkové máslo a lučinu. Pokud je pomazánka příliš hustá, přidáme 1 nebo 2 lžíce bílého jogurtu. Mažeme na krajíčky chleba nebo veky a obložíme zeleninou.
Pomazánka z nivy
100g nivy,100g pomazánkového másla,1 lžíce mléka nebo majonézy
Nivu nastrouháme a všechno utřeme nebo ušleháme dohromady.Mažeme na pečivo a zdobíme ořechem nebo rajčetem.
Budapešťská pomazánka
250 g tvarohu,50 g másla,4 lžíce smetany,sůl,mletá sladká paprika,1 červená kapie,1 cibule
Tvaroh rozmícháme nebo vyšleháme s máslem,přidáme smetanu,vmícháme na drobné kostičky nakrájenou pap-riku a cibuli a ochutíme solí a mletou paprikou.Mažeme na pečivo.
Krabí pomazánka
250g krabích tyčinek, 1 syrová mrkev, kousek celeru, kousek pórku, majolka, bílý jogurt
Nastrouháme syrovou mrkev, celer a nadrobno nakrájíme pórek. Přidáme nakrájené krabí tyčinky a vše spojíme majolkou s trochou bílého jogurtu. Mažeme na plátky veky, zdobíme zelenou petrželkou.
Sloní pomazánka
A:1 lžíce kečupu,2 lžíce hořčice,1 lžička cukru,1 lžíce oleje,1 lžíce octa,1 lžička pepře
B:100 g majonézy,1 na jemno nakrájená cibule,2 nastrouhané okurky(sterilované),200 g nastrouhaného měkkého salámu
Suroviny A smícháme v kastrolku a za stálého míchání necháme přejít varem.Suroviny B smícháme v misce.Po vychladnutí hmoty A obě části spojíme dohromady.Mažeme na plátky veky nebo rohlíku a ozdobíme kouskem zeleniny.
S pepřem opatrně, v původním receptu je celá lžička, ale to je jen pro ty, kteří mají rádi, když jim z pusy šlehají plameny. Já dávám jen půl lžičky a zdá se mi to akorát.
Toastová bomba
necelé dva toustové chleby, 2 zakysané smetany, 1 hrnek mléka , 150 g tvrdého sýra, 100 g nivy, 3 vejce, bylinky
Vyšší plech vyložíme papírem na pečení. Těsně vedle sebe naskládáme krajíčky toustového chleba. V míse smícháme smetanu, mléko, vejce, strouhaný sýr a nadrobno pokrájenou petrželku nebo pažitku. Polovinu této směsi rozetřeme na chléb na plechu. Na to naskládáme druhou vrstvu chleba a rozetřeme druhou polovinu směsi. Vložíme do vyhřáté trouby a upečeme dozlatova (asi 20 minut při 200°C).Mléka jsem dala jen půl hrnku (zdálo se mi to dost řídké) a přidala jsem jedno vejce navíc. A bylo to velmi dobré.
Šunková roláda se sýrem
200 g šunky, 200 g eidamu, 2 vejce uvařená natvrdo, 30 g másla, 1 Lučina, 2 lžíce mléka, 1 lžička polotučné hořčice, 1/2 lžičky soli
Plátky šunky rozložíme, aby se mírně překrývaly, potřeme náplní, poklademe plátky sýra, dáme znovu náplň a zbylou šunku. Stočíme roládu, dáme do alobalu a necháme vychladit a ztuhnout. Krájíme na plátky šikmo.
Zapékané bulky s mletým masem a sýrem
4 bulky,2 cibule,300 g mletého hovězího masa,2 lžíce oleje,2 lžíce kečupu,1 lžíce sojové omáčky,sůl a pepř,tvrdý sýr
Housky rozřízneme,a střídku natrháme na malé kousky.Na pánvi rozpálíme olej,přidáme maso a osmahneme.Trochu podlijeme vodou a dusíme doměkka.Až je maso měkké,necháme vodu vydusit,přidáme pokrájenou cibuli společně se střídkou a ještě trochu osmahneme.Sejmeme z plotny a ochutíme solí,pepřem,kečupem a sojovou omáčkou.Housky rozpečeme v troubě do křupava,vložíme do každé kousek sýra,naplníme masovou směsí a zasypeme strouhaným sýrem.Zapečeme v horní části trouby dokud se sýr neroztaví(asi 8 minut při 200°C).
Teplé housky s překvapením
housky v počtu dle množství a hladu strávníků, jakýkoliv salám nebo šunka, sýr, který máme rádi, pórek nebo jiná zelenina, kousek másla, alobal
Housky podélně rozřízneme a částečně vydlabeme vnitřek. Vzniké "mističky" vyplníme salámem, sýrem a zeleninou a vrátíme poloviny k sobě. Každou housku pevně zabalíme do alobalu potřeného máslem. Vložíme do trouby vyhřáté na 200°C a pečeme 20 minut.
Sváteční tousty
toustový chléb,šunka,kečup,kompotovaný ananas,plátkový sýr - všechno v množství podle počtu a hladu strávníků
Toustový chleba opečeme,potřeme kečupem,položíme plátek šunky,na ni kousek ananasu a přikryjeme plátkem sýra.V troubě krátce zapečeme (než se sýr roztaví).
Smažené špízy
kabanos nebo špekáčky, několik menších cibulí, tvrdý sýr - vše v množství podle počtu a hladu strávníků
na obalení: vejce, hladká mouka, strouhanka
olej na smažení
Uzeninu a oloupanou cibuli nakrájíme na kolečka, sýr na přiměřené kousky. Střídavě napichujeme na špejli. Nakonec celý špíz obalíme v trojobalu jako řízek a na rozpáleném oleji ze všech stran osmažíme dozlatova. Podáváme s bramborovou kaší nebo šťouchanými bramborami a zeleninovým salátem nebo oblohou.
Olomoucké madailonky
500 g mletého masa, 2 vejce, sůl, pepř, majoránka, 3 - 4 stroužky česneku, 1 - 2 balíčky kulatých tvarůžků, hladká mouka, vejce a strouhanka na obalení, tuk na smažení
Maso smícháme s vejci, solí, prolisovaným česnekem a kořením, podle chuti můžeme přidat i jiné koření (mletá paprika, grilovací,...). Dobře promícháme. Každé kolečko tvarůžku zabalíme dobře do masové směsi ( jde to lépe, když si namočíme ruce do studené vody - pak se na ně maso nelepí) a obalíme v mouce, vejci a strouhance jako řízek. V rozpáleném oleji usmažíme z obou stran dozlatova. Podáváme s bramborovou kaší nebo vařenými bramborami, já jsem přidala kedlubnové zelí.
Brambory zapečené s nivou
1 kg brambor, 8 stroužků česneku, 150 g nivy, 1 lžíce soli, 1 lžička bílého pepře, 1 zakysaná smetana, 2 dl mléka, tuk a strouhanka na vymazání zapékací mísy
Brambory pokrájíme na slabé plátky, česnek na plátečky, nivu postrouháme na jemném struhadle. Zakysanou smetanu smícháme s mlékem a opepříme. Zapékací mísu vymažeme tukem a vysypeme strouhankou. Pak dáme vždy vrstvu brambor, které osolíme, několik plátků česneku a posypeme nivou. Opakujeme a vše zalijeme smetanou s mlékem a zapečeme v troubě do růžova. Můžeme podávat samostatně nebo jako přílohu k masům.
Švédské brambory
1 kg brambor, 250 ml sladké smetany, 3 lžíce kysané smetany, svazek kopru, sůl, pepř
Očištěné brambory nakrájíme na plátky tak, že je nedokrojíme úplně, aby brambor zůstal vcelku. Do vymazaného pekáče klademe brambory těsně k sobě, osolíme a dáme do vyhřáté trouby 10 min. péct. Smetany smícháme s nasekaným koprem, osolíme, opepříme a brambory zalejeme. Vložíme zpět do trouby a pečeme do měkka (asi 20 min.).Podáváme s kysaným mlékem, kefírem apod. nebo se zeleninovým salátem.
Pradědovo tajemství
4 vepřové kotlety bez kosti, 1 plechovka nebo sklenice zeleninového leča (použila jsem lečo Alibona 330 g), 1 cibule, 8 stroužků česneku, 5 lžic oleje, 5 lžic rajského protlaku nebo kečupu, 1 dl piva, 200 g strouhané nivy, sůl, pepř, oregano, feferonky, 8 topinek
Kotlety naklepeme, osolíme a opepříme. Cibuli nakrájíme nadrobno, česnek prolisujeme. Na pánvi rozehřejeme olej a opečeme na něm kotlety z obou stran doměkka. Přendáme je na talíř. Do výpeku na pánvi nasypeme cibuli a za stálého míchání osmažíme do změknutí. Přidáme česnek, lečo, protlak a pivo, promícháme a asi 3 minuty povaříme. Dochutíme solí, pepřem a oreganem. Maso vložíme do směsi a necháme prohřát. Na talíř položíme dvě klasicky připravené topinky potřené česnekem a přelejeme je zeleninovou omáčkou. Na to položíme porci masa a hustě posypeme sýrem. Ozdobíme feferonkou (zapomněla jsem koupit, nahradila jsem ji troškou pálivé chilli omáčky).
Víte, proč nám to pradědeček tajil? Abychom mu tu dobrotu nesnědli - řekl syn po večeři.
Těstoviny s klobásou
500 g těstovin (mušle), 3 nožičky klobásy, 1 cibule, 2 papriky, 2 lžičky mleté sladké papriky, sůl, 2 vejce, hrnek mléka, 150 g tvrdého sýra, olej
Těstoviny uvaříme v osolené vodě. Na oleji osmažíme nakrájenou cibuli dozlatova, přidáme na kousky pokrájené klobásy, na nudličky nakrájené papriky a chvilku posmažíme. Nakonec přidáme mletou papriku, zamícháme a dál nesmažíme. Podle chuti možno přisolit (pozor, některé klobásy jsou hodně slané). Vejce rozklepneme do hrnku, dolijeme mlékem, osolíme a rozšleháme. Pekáč vytřeme olejem. Nasypeme do něj uvařené zcezené těstoviny, osmaženou klobásu s paprikou, dobře promícháme, urovnáme, zalijeme mlékem s vejci a vložíme do vyhřáté trouby. Pečeme 15 minut na 200°C. Pak povrch posypeme nastrouhaným sýrem a necháme v troubě rozpustit (asi 5 minut)